Kuru Fasulye Nasıl Saklanır?

Kuru Fasulye Nasıl Saklanır?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.332 kez okundu.

Birçok yemekte severek kullanılan bakliyatlar, aynı zamanda besin değerleri bakımından da yüksektir. Kuru baklagiller farklı birçok çeşitten oluşur ve bunlardan bir tanesi de kuru fasulyedir. Kuru fasulye, yıllık olarak tüketilen besin gruplarına dahildir. Bu nedenle yıl boyu en sağlıklı şekilde tüketilebilmesi için muhafaza edilişine ve saklama koşullarına azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Kışın çok soğuk günleri ile çok sıcak geçen yaz günlerinde bakliyatlar zarar görebilmektedir. Bu nedenle özellikle bahsi geçen bu iki koşulda bu bakliyatların iyi bir biçimde korunması gerekmektedir. Bu saklama işlemi için uygulanabilecek bazı işlemler bulunmaktadır.

Kuru Fasulye Nasıl Saklanır?

1-)Bez Torba

En sık kullanılan ve tercih edilen yöntemlerden bir tanesi bez torba kullanımıdır. Aynı zamanda torba, bakliyatın hava almasını sağladığı için en sağlıklı yöntemdir. Kuru fasulyenin sağlıklı bir biçimde saklanabilmesi için güneşe doğrudan maruz kalmayan serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Böyle bir ortam sağlandıktan sonra fasulye bez torbaya konularak bu hem serin hem de güneş görmeyen yere asılır. Bu şekilde saklanan kuru fasulye yıl boyunca tüketime hazır halde olacaktır. Kuru fasulyelerin saklanabilmesi için gereken en ideal ısı derecesi 18 derecedir.

2-)Cam Kavanoz

Sağlıklı ve kullanışlı olan bir başka kuru fasulye saklama yöntemi ise cam kavanozlara koymak suretiyle saklama yöntemidir.

  • İlk olarak fasulyeler kontrol edilmelidir. İçinde çürük ya da kurtlu olanlar varsa mutlaka ayrıştırılmalı ve kavanozlara sadece sağlam durumdaki fasulyeler doldurulmalıdır.
  • Cam kavanozlara doldurulan fasulyeler hem karanlık hem de serin, kiler türü bir yere konulmalıdır.
  • Ancak cam kavanozlara konan fasulyelerin belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Fasulyelerin su ile temas etmesi halinde çok çabuk bir şekilde bozulacakları unutulmamalıdır.
  • Su ile temas etmeyen ve cam kavanozda muhafaza edilen kuru fasulyeleri yıl boyunca tüketmek ve taze taze kullanmak mümkün olacaktır.

3-)Buzdolabı Poşeti

Kuru fasulyeler buzdolabı poşetlerinde de saklanabilir. Üstelik bu pratik de bir yöntemdir. Bunun iki farklı uygulanma yöntemi bulunmaktadır:

  • İlk yöntemde, buzdolabı rafında saklama yönteminden bahsetmek gerekirse, bu yöntem özellikle sıcak hava koşullarına sahip bölgelerde kullanılabilirdir. Kuru fasulyeler buzdolabı poşetlerine konur ve buzdolabı rafına yerleştirilerek yıl boyu rahatlıkla kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, her bir poşete tek bir porsiyonluk fasulye koymak gerektiğidir.
  • Kuru fasulye derin dondurucuda da saklanabilen bir baklagildir. Bunun için fasulyeler iyice haşlanır ve yine buzdolabı poşetlerine porsiyon porsiyon ayrılarak doldurulur. Bu şekilde yıl boyunca dondurucuda saklanabilecek olan kuru fasulyelerin buzu ilk çözüldüğünde, sert olacaktır. Bu nedenle tekrardan haşlama işlemi uygulamak gerekebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git