Kan Hapı Kullanımı

Kan Hapı Kullanımı
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.406 kez okundu.

Kan hapı kullanımı, genel olarak vücutta demir eksikliği nedeniyle söz konusu olmaktadır. Doktor tarafından önerilen bu hapın kullanımı ile vücutta eksik kalan demir artış gösterir ve değerler normal seyrine döner. Kişi kendi başına karar vererek bu haplardan kesinlikle kullanmamalıdır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kan ilacının kullanılmasına neden olan demir eksikliği, kişinin bünyesinde çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler;

  • Halsizlik,
  • Sürekli bitkinlik,
  • İştahta belirgin bir azalma görülmesi,
  • Vücut enerjisinde düşüş meydana gelmesi,
  • Çabucak yorulma,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Saçlarda kolayca yıpranma ve kırılma gözlenmesi olarak sıralanabilir.

Kansızlık Neden Oluşur?

Kansızlık ya da demir eksikliği, kadınlarda regl dönemleri dolayısıyla çok daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Kandaki kırmızı hücrelerin olması gereken değerlerin altına düşmesi sonucunda kansızlık, ya da demir eksikliği meydana gelir. Kan hücreleri, yani hemoglobin hem kana kırmızı rengini verir, hem de bilindiği gibi vücutta yer alan organ ve dokulara oksijen taşırlar. Hemoglobin seviyesi istenen düzeyde olmadığında kansızlık sorunu açığa çıkar. Bu durumda, yalnızca demir seviyesi değil, B12 vitamini eksikliği ve folik asit eksikliği de meydana gelmektedir. Bu durumda kişi, yukarıda bahsi geçen şikayetleri bir arada yaşayabilir.

Hemoglobin seviyesinde düşüş meydana geldiğinde, kanda bulunan oksijen miktarında da düşüş gerçekleşir. Bu durum ortaya çıktığında kişinin uyku ve daha da önemlisi, beslenme düzenine son derece dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı gıdalar tüketilmeli, hazır ya da paket gıdalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda mevcut ise sigara kullanımından da kaçınılmalıdır. Yemeklerden önce kan hapı kullanımı gerçekleştirildiğinde, yemek öğünlerinde kişi çok daha iştahlı bir biçimde beslenebilir. Belirtiler ciddi miktarda artış gösterdiğinde kişi mutlaka doktora gitmeli ve kan testi yaptırmalıdır.

Kan Hapı Nasıl Kullanılır?

Kan hapı kullanımında, kullanım saati oldukça önemlidir. İştah açıcı bir özelliğe sahip olan kan hapları, düzensiz kullanıldığında kişinin çok fazla kilo almasına yol açabilir. Genellikle uyku öncesinde alınması tavsiye edilmektedir. Kan hapı kullanımı, bebeklerde ve mama ile beslenen bebeklerde de gerekli hallerde kullanılabilmektedir. Ancak ilacın bazı yan etkileri bulunmaktadır ve bu yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Özellikle öne çıkan yan etkiler arasında mide bulantısı, ateşin yükselmesi, baş ağrısı, kan basıncında artış, göğüste ağrı yer almaktadır.

Kan ilaçlarının uzun vadeli olarak kullanımı sonucunda vücut enerjisinde artış görülür ve kişi kendini son derece enerjik hisseder. Uyku düzensizliği varsa ortadan kalkar ve iştah ciddi manada artar.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git