Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.655 kez okundu.

Bazı durumlarda çamaşır makinesi içinde hoş olmayan bir koku ortaya çıkabilir. Bu durumun temel nedeni, çamaşırların makinede yıkama sonrasında hemen çıkarılmaması, makinenin içinde nemli olarak bekletilmelidir. Bunun yanı sıra makine içinde kalan sular bekleme nedeniyle kötü kokuya neden olabilir. Bunlara ek olarak makinenin bakımının yapılmaması da kötü kokuya sebebiyet verebilmektedir.

Çamaşır Makine Kokusuna Çözümler

Çamaşır makinesinin içinde bulunan kötü kokunun ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar hem pratik hem de uzun vadede çamaşır makinesinin kokularının giderilmesini sağlayan yöntemlerdir.

  • Bir çay bardağı limon tuzu, bir ölçü deterjan ile karıştırılır ve makine bu sırada en yüksek devir ile en yüksek sıcaklık derecesine ayarlanır. Deterjan ve limon tuzu karışımı deterjan haznesine konur ve uzun programda makine çalıştırılır. Program bitiminde çamaşır makinesinin kapağı ve deterjan bölmesi açık bırakılır ve kuruması sağlanır. Bu işlem birkaç ayda bir tekrarlandığında, makinedeki kötü kokular ortadan kalkacaktır.
  • Makinenin deterjan bölümüne bir çay bardağı çamaşır suyu konur ve makine yine en yüksek sıcaklıkta, en uzun programda çalıştırılır. Çamaşır suyu kötü kokuları giderecektir. Çamaşır suyu makine içinde ne kadar fazla kalırsa, etkisi de o kadar fazla olur. Çamaşır suyu ile yıkama sonrasında makine bir de hiçbir deterjan ya da ürün konmadan, bir kez de boş olarak çalıştırılmalı ve çamaşır suyu kalıntılarının da temizlenmesi sağlanmalıdır.
  • Doğal bir çamaşır makinesi temizleme yöntemi olarak sirke de kullanılabilir. Sirke makinenin deterjan gözüne konur ve makine çalıştırılır. Daha sonra sirkenin kokusunun makinede kalmaması için kısa programda makine bir defa da boş olarak çalıştırılır. Bu işlem ayda bir ya da iki ayda bir düzenli olarak yapılmalıdır.

Çamaşır Makinesinin Bakımı Önemli!

  • Çamaşır makinesinde ortaya çıkan ve gitmek bilmeyen kötü kokuların bir nedeni de makine bakımının ihmal edilmesidir. Makinelerde yer alan deterjan gözü, genellikle çıkarılabilir özelliğe sahiptir. Bu tip bir makineniz varsa, deterjan gözünü düzenli olarak temizlemeniz önerilir.
  • Makinenin kapak bölümünün iç kısmında yer alan lastik, kokuya en çok neden olan bölümdür. Lastikte su kalıntıları fazla olduğu için koku oluşması normaldir. Bu lastik de düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bunun için bir bez yardımıyla lastik boyunca deterjan sürülmeli ve bir süre bekletildikten sonra duru bir ıslak bezle silinmelidir. Ardından makine boş olarak çalıştırılmalıdır.
  • Çamaşır makinesinde kötü kokulara yol açan etmenlerden bir tanesi de makinede bulunan filtredir. Makinenin kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler ışığında, bu filtrenin de düzenli aralıklarla çıkarılıp temizlenmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git