Ensede Omurilik Kısmında Şişme ve Boyun Ağrısı

Ensede Omurilik Kısmında Şişme ve Boyun Ağrısı
22 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.502 kez okundu.

Ensede şişme ve boyun ağrısı, genel olarak eş zamanlı görülür. Farklı sebeplerle ya da şekillerde şişlik oluşumu ağrıyı da tetikler ve bu durum da kişinin günlük hayatında ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda ense bölgesinde oluşan şişlikler tehlikeli bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle bu tür şişliklerin oluşması halinde acilen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Ensede Beze

Ensede şişlik oluşumunun başlıca nedeni, beze adı verilen oluşumlardır. Bunlara lenf modülleri de denilmektedir. Normal olarak ensede ortaya çıkan bezelerin boyutu, 1.5 cm.den daha küçüktür. Eğer bezenin büyüklüğü daha fazla ise büyük olasılıkla bir rahatsızlık nedeniyle beze oluşumu söz konusudur. Normal şartlarda, zararsız ve küçük boyutlu bezelerde dokunulduğunda hareket etme durumu bulunur ve aynı zamanda can yakan bir hisse neden olmaz. Eğer bezede ağrı ve acı hissi varsa, büyük olasılıkla enfeksiyonel bir hastalık nedeniyle oluşmuştur.

Eğer ensede beze oluşumu iki haftadan daha uzun süre devam ediyor ise, bu şişkinliğin sebebi viral enfeksiyonlar ya da tüberküloz rahatsızlığı olabilir. Üç aydan daha fazla devam eden şişkinlikte, tümörden şüphelenmek gerekir.

Ensede Şişliğin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Beze oluşumu dışında ense bölgesinde şişliğe neden olan etmenler şunlardır:

  • Çene bölgesi ve kulak arkası olarak bilinen bölgede şişlik ve buna bağlı olarak ağrı oluşumu, kabakulak hastalığının belirtilerindendir. Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, ense bölgesinde de şişlik olarak kendini gösterebilmektedir.
  • Ensede şişlik ile belirti gösteren temel rahatsızlıklardan bir tanesi de kızamıkçık hastalığıdır. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve ciltte kızarma ile döküntülere neden olur.
  • Ense bölgesinde meydana gelen şişliklerde en önemli ve hayati risk taşıyan neden ise tümör oluşumudur. Uzun süre devam eden ve ağrıya da yol açan şişliklerin tetkikleri mutlaka yaptırılmalıdır. Şayet bu şişliğin sebebi tümör ise erken teşhis çok büyük önem taşır.

Boyun Ağrısının Diğer Nedenleri

Bazen boyun ağrısı, ensede şişliğe yol açan etmenlerden daha başka sebeplerle ortaya çıkabilir. Genel olarak en yaygın sebepler aşağıda sıralanmıştır:

  • Eklemlerde ortaya çıkan enfeksiyonlar,
  • Hareketsizlik sonucu ortaya çıkan ağrılar,
  • Yaralanma, düşme ve diğer travmatik nedenler,
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak kemiklerde ortaya çıkan kireçlenme ya da diğer sorunlar,
  • Stres faktörlerine bağlı olarak görülen psikolojik ağrı.

Ensede Şişlik ve Boyun Ağrısında Tedavi

Eş zamanlı şekilde meydana gelen ense şişliği ve boyun ağrısı, muhtemelen birbiri ile ilişkili olduğundan, detaylı tetkikler muhakkak yaptırılmalıdır. Bundan sonraki aşamada, ağrılar için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanılabilir. Doktorun önerisi ile kas gevşetici türdeki ilaçların alınması da boyun bölgesinde rahatlama sağlayabilir. Ancak ensede ortaya çıkan şişlik, gittikçe daha fazla ağrıya yol açıyor ve büyüme gösteriyor ise ciddiye alınmalıdır. Gerekli görülürse bu şişlik cerrahi işlem ile de alınabilir. Bu konuda karar verecek olan kişi doktor olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git