Çocuklarda İğne

Çocuklarda İğne
20 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 4.148 kez okundu.

Bebek ve çocuklarda, ilaç verilmesi durumu genel olarak oral yollarla gerçekleştirilmektedir. Çocuklara ilaç verilmesi oldukça zor olduğundan, genellikle şurup türünde sıvı ilaçlar verilmektedir. Oral yollarla çocuklara ilaç verilemediğinde, iğne yöntemi de kullanılabilmektedir. Çocuklarda iğne, belli bir yaşa kadar bacaktan yapılmaktadır.

Çocuklarda İğne Nasıl Yapılır?

İntramüsküler enjeksiyon olarak da isimlendirilen iğne uygulaması, kullanılacak ilaç miktarı oldukça önemlidir. Çocuklarda yetişkinlere göre daha az dozlarda ilaç kullanılmaktadır. Kalçadan enjeksiyon işlemi aşamaları şöyle sıralanabilir:

  • Uygulama bölgesinin tespit edilmesi için çocuk yüz üstü şekilde yatırılır. Çocuk bu pozisyonda yattığında ayak uçları içe doğru dönmüş olmalıdır. Kalçanın tek bir bölümü hayali bir biçimde dörde bölünür ve iğne bu bölgeye yapılır. İğne içindeki ilaç, direkt olarak kas içine yapılır. Bu işlem profesyonel bir hemşire ya da doktor tarafından yapılmalıdır, aksi halde ciddi sağlık sorunları veya yürüme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.
  • İğnenin yapılacağı bölgeye, alkolle ıslatılmış olan pamukla temizlik uygulaması yapılır. İğnenin vurulması için diğer el ile kalça derisi gerdirilir, iğne doksan derecelik açı ile kalçada ilgili bölgeye batırılır.
  • İğne kasın içine sokulduktan sonra cildi gerdiren el serbest bırakılır ve iğnenin alt bölümünden tutulur. Diğer elle de iğnenin pistonu yukarı doğru çekilir ve kan gelip gelmediği kontrol edilir. Kan gelmesi halinde iğnenin derhal çıkarılması gerekir. Bu durumda iğnenin damara denk geldiği anlaşılır. Kan yoksa işleme devam edilebilir.
  • Kan kontrolü sonrasında bir sorun yoksa piston ileri doğru itilir ve ilacın vücuda girişi sağlanır. İğne hızlıca bölgeden çıkarılır ve iğne ucunun çıktığı yere alkollü pamukla hafifçe bastırılır. Bu işlem sonrasında iğne vurma işlemi de sona ermiştir.

Çocuklarda İğne Korkusu

İğne ile ilaç verilmesi işleminin çocuklara uygulanması bazı durumlarda çok zor olabilmektedir. İğneden korkan çocuklar, yüz üstü sabit yatış pozisyonunda kalamayarak huzursuzlaşıp ağlamaya başlayabilmektedir. Bunun temel nedeni vücuda iğne girmesi esnasında yaşanan acıdır.

Çocuklarda aşı korkusunun yenilebilmesi için dikkatinin dağıtılması iş yarayabilir. İğneden hemen önce çocuğun sevdiği bir oyuncağı eline verilebilir, sevdiği bir çizgi film izletilebilir ya da yine sevdiği bir şarkı ebeveynler tarafından söylenebilir. Bunlara ek olarak aşı sonrasında çocuğun çok şiddetli ağrı hissetmemesi için hastane ya da poliklinikteki personel de duruma hassasiyetle yaklaşmalı, çocuğun psikolojisini anlamaya çalışmalıdır.

Çocuklarda iğne korkusu nedeniyle enjeksiyon gerçekleşmediğinde bunun uygulanma gerekçesi olan hastalıklarda olumsuz yönde ilerleme görülebilmekte, çocukta da travmatik bir etki bırakabilmektedir. Bu nedenle iğne korkusunun yenilebilmesi için iğne zamanından bir süre önceden itibaren çocuk alıştırılmaya başlanmalı, somut ve uygulamalı örneklerle çocuğun içi rahatlatılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git