6 Yaşındaki Çocukta Titreme

6 Yaşındaki Çocukta Titreme
19 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.219 kez okundu.

Çocuklarda titreme sorunu farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle titreme sorunu ebeveynlerin paniğe kapılmasına yol açabilmektedir. Genel olarak bu titremelerin sebepleri arasında üst solunum yolları enfeksiyonları, alt solunum yolları enfeksiyonları, faranjit gibi hastalıklar bulunmaktadır. Titremenin nedeni teşhis edildikten sonra hastalığa uygun olarak bir tedavi belirlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Titreme Nedenleri Nelerdir?

  • Özellikle kış aylarında çocuklar yetişkinlere göre çok daha savunmasızdırlar. Bağışıklık sistemleri dış etkenlerin zararına açıktır. Bu nedenle de üst solunum yolları rahatsızlıkları çocuklarda, kış mevsimi boyunca yaygın şekilde görülmektedir.
  • Enfeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlıkların yanı sıra virüslerden kaynaklanan hastalıklar da çocuklarda titremelere yol açabilmektedir. Söz gelimi zatürre ya da bronşit gibi virüs kaynaklı hastalıklar, beraberinde titreme ve yüksek ateşi de getirmektedir.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle türündeki hastalıklar da ateşin yükselmesi aşamasında çocuklarda titremeye yol açabilmektedir. Soğuk algınlığının diğer belirtileri ise mide bulantısı, kusma ve halsizliktir. Genel olarak titreme ile birlikte ya da titreme sonrasında vücut ısısının yükselmesi başlar. Bu aşamada son derece dikkatli olunmalıdır. Aksi halde ateşin çok fazla yükselmesi halinde çocuk havale geçirebilir ve bu da nörolojik olarak çocukta bir hasara yol açabilir.
  • Titreme, yalnızca enfeksiyonel ve virüs kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkmaz. Genel olarak bu durumun daha ciddi sebepleri de olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda titremenin durumu ve gelişimi hakkında gereken tetkiklerin yaptırılması gerekmektedir.
  • Bazı çocuklarda doğuştan gelen nörolojik problemler bulunabilir. Çocuk bir sebepten dolayı korktuğunda, heyecanlandığında veya sinirlendiğinde; psikolojik bir etki ile vücudu bir anda titremeye başlayabilir. Herhangi bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen çocukta çeşitli faktörlere bağlı olarak titreme ortaya çıkıyorsa sorun sinirsel olabilir.

Çocuklarda Titreme Tedavisi

Anne ve babalar tarafından, mevsim değişimlerinde çocukların sıkı bir biçimde giydirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında çocukta bir hastalık belirtisi ortaya çıkmış ise zaman kaybetmeden çocuğun doktora götürülmesi önerilir.

Çocuklarda bağışıklık sistemi bir hayli zayıftır ve hastalıklar çocuklarda çok ciddi hasar oluşumlarına yol açabilmektedir. Söz gelimi basit bir soğuk algınlığı sonucunda orta kulakta iltihaplanma ve buna bağlı olarak da işitme kaybı gibi ciddi sorunlar dahi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda hastalıklar iyice takip edilmeli ve önemsenmelidir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar için vitamin takviyesi yapılmalıdır. Bu da genel olarak doğal besinlerden, zorunlu hallerde ilaçlardan sağlanmalıdır. İlaç kesinlikle doktorun bilgisi dışında çocuğa verilmemelidir. Aksi halde çocukta ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git