Gözlerde ve Burun İçinde Yanma

Gözlerde ve Burun İçinde Yanma
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 971 kez okundu.

Burun bölgesi ve burun mukozası, son derece hassa bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de dış etmenlerden çok daha fazla etkilenir. Aynı şekilde gözlerle de yakın bir ilişki içinde bulunan burun bölgesinde gerçekleşen bir olumsuzluk, gözleri de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Gözlerde ve burun içinde yanma, daha çok burun mukozasındaki mukusun azalması ve bir dış faktör nedeniyle tahriş oluşması sonucunda meydana gelir. Bu duruma alerjik bir reaksiyon da yol açabilmektedir.

Gözde ve Burun İçinde Yanma Nedenleri Nelerdir?

  • Hem gözlerde hem de burun içinde yanmaya yol açan temel etmenlerden bir tanesi, alerjidir. Alerjik rinit hastalığı ya da kimyasal maddeler ile uzun süreli temas sonucunda, vücutta alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Burun mukozasında aniden yanma ve kaşıntı hissedilmesi, vücudun alerjen maddelere gösterdiği bir tepki sonucunda oluşabilir. Gözlerde yanma ile birlikte kaşıntı ve sulanma sorunu da bu nedenle görülebilir.
  • Kış mevsiminin başlangıcında ya da mevsim geçişlerinde kişilerde ortaya çıkan soğuk algınlığı, gözlerde ve burunda yanma hissine neden olabilmektedir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücuda girer ve çeşitli reaksiyonlara neden olurlar. Bunun sonucunda mukozada tahriş ve yanma hissi ortaya çıkabilmektedir.
  • Amonyak ya da daha başka kimyasal içerikli ürünlere temas ya da uzun vadeli olarak maruz kalınması, burun içinde ve gözlerde yanmaya neden olabilir.

Göz ve Burun İçinde Yanma Tedavisi

Özellikle hava nedeniyle oluşan soğuk algınlığı, nezle ya da grip türü rahatsızlıklarda, antibiyotik tedavisi oldukça işe yaramaktadır. Yine de antibiyotik tedavisinden önce temel nedenin belirlenmesi ve hastalığa yol açan bakteri ya da virüslerin cinsinin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Tedavi süreci başladığında, gözlerde ve burun içinde meydana gelen yanma ve akıntı sorunu da ortadan kalkacaktır.

Mevsimsel alerji (alerjik rinit) ya da dış faktörlere başlı alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan burun içi ve göz yanması için alerjenin türü tespit edilmelidir. Mevsimsel alerjilerde genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak kimyasal ürünlerden kaynaklı bu rahatsızlık için bu tür alerjen ürünlerden uzak durulması ve bunlarla temasın kesilmesi, genel olarak sorunun çözülmesinde de etkili olmaktadır.

Yanma sorunu yalnızca burun içinde meydana geliyor ise burnun yapısında kuruma ve mukusta azalma sorunu meydana gelmiş olabilir. Bunun önlenebilmesi ve mukus seviyesinin artırılabilmesi için, burun içinin nemli tutulması oldukça önemlidir. Bunun için hava nemlendirici ürünler ve burun içinde kullanılmaya uygun olan cilt nemlendiricileri etkili olabilmektedir. Alerjilerde doktor tarafından verilen ilaç ve damlaların düzenli şekilde kullanılması sonucunda, alerjen maddelerin etkisi azaltılabilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git