Ananas Nasıl Olgunlaştırılır?

Ananas Nasıl Olgunlaştırılır?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 767 kez okundu.

Sıcak ülkelerde yetişen ananas meyvesinin, asıl yurdu Güney Amerika’dır. Tropikal iklim kuşağında hakim olunan bu meyve oldukça lezizdir. Bu meyveye marketlerde meyve reyonlarında, raflardaki kutu halinde satılan meyve suyu çeşitleri arasında veya halk pazarlarında rastlamak mümkündür. En sağlıklı tüketim şekli ise ananasın alınıp, dilimlenerek tüketilmesidir. Çünkü meyve sularında katkı madde içermeyen olanları bulmak, neredeyse imkansız denecek kadar zordur.

Ananası nelerin yanında, nasıl tüketeceğiniz tamamıyla damak zevkinize bağlıdır. Et sosu olarak, meyve salatasında, meyve kokteyllerinde, pasta kremasında, pasta süslemelerinde vb. gibi kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Eğer ananası seviyorsanız, birçok tatlıya ve yemeye dahil edebilirsiniz…

Ananas Nasıl Seçilmelidir?

Ananas seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken unsur dış kabuğunun gözenekli olması gerektiğidir. Birkaç meyvede olduğu gibi bekleyerek olgunlaşmasını sürdürmez. Bu nedenle alacağınız ananasın seçimi çok önemlidir.

Eğer seçerken aşırı bir koku alıyorsanız; ananas ya aşırı olgun ya da bozulmaya başlamış demektir. Tatlı bir koku, yeşil yapraklar ve ananasın alt kısmının biraz yumuşak olması dikkat etmeniz gereken kıstaslardır. Yaprakların yeşil ve çabuk kopuyor olması da bir diğer olgunluk belirtisidir.

Ananası Nasıl Olgun Hale Getirebiliriz?

Aldığınız ananası yemeden önce dikkat etmeniz veya uygulamanız gereken birkaç püf nokta vardır. Eğer ananası rastgele seçtiyseniz, olgun hale getirmek için yapmanız gerekenler:

1-)Kokusunu Test Etmek

Meyvelerin olgunluğunu test etmek için öncelikle koklarız. İlk olarak ananasınız eğer soğuksa oda sıcaklığına gelecek kadar bekletmelisiniz. Zira soğukken ananasın kokusu anlaşılmaz. Ardından ananasın olgunluğunu test etmek için alt tarafını koklamanız gerekmektedir. Eğer yoğun bir koku alıyorsanız, muhtemelen ananas olgunlaşmıştır.

2-)Kabuklarının Rengine Bakmak

Sararmaya başlamış ananas olgunlaşmış demektir. Yeşil kabuklu olanlara göre sarı renkli kabuklar olgunlaşmış olanı bulmakta bize yardımcı olurlar. Fakat kabuk rengi, her zaman belirleyici kıstas değildir. Çünkü bazı ananaslar yeşilken de olgundur.

3-)Yumuşayana Kadar Sabırla Bekletmek

Ananas, tadını veren şekerini bitkinin sapındaki nişastalardan alır. Meyve bir kez kesildiğinde şeker kaynağı da kesilmiş olacaktır. Ananası oda sıcaklığında daha yumuşak ve sulu hale getirmek için birkaç gün bekletmelisiniz. Eğer çok bekletirseniz tadını çabuk kaybedebilir. Bu yüzen tatlanmasını değil, biraz yumuşamasını beklemek yeterli olacaktır.

Bekleme sürecinde meyvede kalan şekerin daha iyi yayılması için ters döndürüp bekletebilirsiniz. Eğer yaprakları ters durmasını engelliyorsa kesip, nemli bir kağıt havlu üzerine koyabilirsiniz.

Ananas Nasıl Dilimlenir?

Peki, ananas yeterince olgunlaştı.Sıra geldi servis kısmına… Ananası dilimlemek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

  • Keskin, tırtıklı bir bıçak alınız.
  • Ananasın yapraklı kısmını kesiniz.
  • Ananasın alt kısmını da keserek, üst kısmı gibi bir zemin elde ediniz.
  • Ananasın yan yüzeylerini ince ince ve yukarıdan aşağıya doğru keserek kabuklarını temizleyiniz.
  • Ananasın kabuklarını temizledikten sonra ister küp küp ister ince dilimler halinde dilediğiniz gibi kesebilirsiniz.
  • Tercihe göre orta kısmını da temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git