Bilgi Yeriniz

Cildin Kusması

18.04.2018
9.098
Cildin Kusması

Cildin kusması genel olarak kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda ortaya çıkan, estetik açıdan kişiye sıkıntı yaratan bir durumdur. Bazı kişilerde aynı anda birden fazla sivilcenin çıkıp cildi kaplaması da sivilce kusması şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu durum da bir tür kusmadır ancak cildin kusması genellikle fondöten ve türevi ürünlerin kullanımı sonrasında görülmektedir.

Cilt kusması, sıcak havalarda ve kişinin cildinin çok yağlı olması ile ilgili olabilir. Çözülemeyecek bir sorun olmamasına rağmen cilt kusması gerçekleştiğinde rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Cilt Kusması Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin cilt temizliğine ve bakımına yeterince önem vermemesi, makyajını temizlemeden uykuya geçmesi ya da makyajın tam olarak temizlenmemiş olması gibi nedenlerle, ciltte kusma sorunu görülebilir. Bu durumda cilt bakımının yapılması ve gerekli işlemlerin uygulanması ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Cilt tipinin çok yağlı olması ya da karma cilt tipi, genel olarak yüze uygulanan fondöten türü ürünlerin akmasına, yol yol dağılmasına ya da tamamen silinmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle uygun şekilde makyaj yapılması gerekmektedir. Çok yağlı cilt tipi aynı zamanda akne oluşumuna da son derece müsait bir yapıda olduğu için temizlik çok daha büyük bir öneme sahiptir.
  • Kullanılan kozmetik ürünlerinin kalitesi de bu durum üzerinden oldukça etkilidir. Aynı zamanda cilt yapısının da bozulmaması ve muhafaza edilebilmesi için ucuz ve taklit ürünlerden kesinlikle kaçınmak çok önemlidir.
  • Çok fazla terleme kapasitesi bulunan kişilerde, daha çok çene ve göz altları gibi bölgelerde, sürülen kozmetik ürünlerinin akması söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde ürünlerin çok fazla uygulanması da kusma sorununun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.
  • Kullanılan kozmetik ürünlerinin cilt tipine uygun olması da hayli önemlidir. Yağlı ciltte yağ oranı fazla olan bir fondöten kullanımı hem çok kötü bir görüntü oluşturacak hem de kusma sorunu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yağlı cilde sahip olan kişilerde, daha yağsız ve kuru tipteki ürünlerin (pudra, allık gibi) kullanılması önerilmektedir.
  • Makyaj esnasında dikkate alınmayan ancak esasında son derece önemli olan bir başka faktör ise kusmayı da engelleyecek güçte olan nemlendirme aşamasıdır. Cilt yeterinde nemlendirilmediğinde, uygulanacak cilt ürünlerinin tabanına baz olarak bir krem ya da ürün uygulanmadığında, fondöten gibi ürünler doğrudan cilde sürüldüğünde pullanma, yağlanma, gözeneklerin kapanmaması ya da ürünün homojen bir biçimde dağılmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Cildin Kusması Nasıl Geçer?

Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikli olarak kişinin cilt tipini ve yapısını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Günümüzde birçok güzellik merkezi ve eczanede, ücretsiz olarak cilt analizi yapılmaktadır. Cilt tipi hakkında bilgi edinildikten sonra ise kaliteli ve cilde uygun ürünler, yeterli miktarda uygulanmalıdır. Bunlara ek olarak yatmadan önce makyaj temizleme, tonik uygulaması mutlaka sağlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.