Yürürken Bacak Kasılması Neden Olur?

Yürürken Bacak Kasılması Neden Olur?
13 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.908 kez okundu.

Kasların istemsiz bir şekilde kasılması durumuna kas kasılması adı verilir. Bu şikayete vücudun herhangi bir bölgesinde rastlanabildiği gibi bacaklarda da rastlanabilmektedir. Bacaklarda baş gösteren kas kasılmaları, hareketsiz haldeyken de olabileceği gibi yürürken de meydana gelebilmektedir. Yürürken bacak kasılması şikayeti genellikle yapılan ağır fiziksel aktivitelerden ya da kasların aşırı miktarda yorulmasından kaynaklansa da altında yatan başka şikayetler de olabilmektedir.

Yürürken ya da durduk yerde bacak kasılması meydana geliyorsa, durumun kesinlikle ihmal edilmemesi ve gerekli araştırma, tedavi için uzman hekime gidilmesi tavsiye edilmektedir.

İçeriğin devamında bacaklarda hareket halindeyken baş gösteren kasılma şikayetlerinin nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Yürürken Bacak Kasılması Nedenleri Nelerdir?

1-)Ağır Fiziksel Aktiviteler

Kasların çok fazla zorlanması ve haddinden fazla efor sarfedilmesi, kas kasılmasına yol açabilmektedir. Özellikle bacaklara fazla binen eylemlerin yapılması akabinde de bacak kasılması şikayetine sıklıkla rastlanmaktadır.

2-)Kas Yorgunluğu

Liflerin bir araya gelmesiyle oluşan kaslar, kişinin hareket etmesini sağlayan yapılardır. Kasların gün içinde yapılan aktiviteler sonrasında aşırı miktarda yorulmasına bağlı olarak kas yorgunluğu oluşabilir. Meydana gelen kas yorgunluğu aynı zamanda istemsiz kasılma diye tabir edilen kas kasılmasına sebebiyet verebilir.

3-)Fazla Kilo

Aşırı kilo veya obezite probleminden ötürü bacaklara binen yük miktarı artış gösterir. Bacaklara doğru binen ağırlığın artması ise kaslarda ağrıya ve kasılmaya yol açar. Bundan ötürü fazla kilolu kimselerde yürürken veyahut ayakta bir aktivite sergilerken bacak kasılması sorununa sık rastlanır.

4-)Vücudun Uzun Süre Susuz Kalması

İnsan vücudunun en önemli ihtiyaçlarından biri olan su hayati bir ihtiyaçtır. Uzun süre su içmemek veya susuz kalmak, bacak kasılmasının nedenleri arasındadır. Hem sağlıklı bir yaşam hem de bu sebepten oluşabilecek kas kasılmasını önlemek adına düzenli olarak su içmek de yarar vardır.

5-)Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu(HBS), bacaklarda kaşıntı ve gıdıklanma hissi ile kendini belli eden nörolojik bir rahatsızlıktır. Her yaştan kimsede görülebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı kendisini bacaklarda uyuşma, karıncalanma ile belli etmektedir. Bacak kasılmasının altında yatan neden huzursuz bacak sendromu olabilir. Gerekli tedavi yöntemi için uzman hekime başvurulmasında yarar vardır.

6-)Bacağın Üstüne Doğru Çok Fazla Baskı Uygulanması

Bacağın üstüne doğru çok fazla kuvvet, baskı uygulanması da bacak kasılmasının sebepleri arasındadır. Özellikle bacağın üzerine doğru oturmak, baskı uygulamak neticesinde bacak kasılması şikayetine sık rastlanır.

7-)Diğer Nedenler

  • Sinir hasarı,
  • Hormon seviyesindeki bozukluklar,
  • Uzunca bir süre hareketsiz kalmak.

Yürürken Bacak Kasılması Nasıl Geçer?

Yürürken bacak kasılması şikayetinin tedavi yöntemi için ilk olarak altında yatan nedenin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Şayet bacak kasılması şikayeti fazla kilodan kaynaklanıyorsa, kilo problemine yönelik tedavi yöntemleri geliştirilmeli ve fazla kilolardan kurtulunmalıdır. Fakat vücudun uzun süre susuz kalmasından kaynaklıysa da, kişinin su ihtiyacını tam olarak karşılamasıyla kas kasılması son bulmaktadır.

Eğer bahsi geçen basit etkenler dışında bacak kasılmasının daha ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız, muhakkak uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git