Yaş Üzüm Nasıl Kurutulur?

Yaş Üzüm Nasıl Kurutulur?
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.129 kez okundu.

Asmagiller familyasından gelen üzümün, tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Tarihi çok eskilere dayanan bu meyvenin, yaklaşık 15.000 çeşidi vardır. Bu açıdan diğer meyvelerin önüne geçer. Besin değeri oldukça fazladır. Her gün düzenli olarak bir kahve fincanı tüketildiğinde, stresi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca su oranı yüksek olduğu için yaz aylarında en çok tercih edilen meyveler arasındadır. Bu aylarda vücudun su ihtiyacını giderir ve sıcak yaz günlerinde serinlemeyi sağlar.

Sıcak Yaz Aylarında Tüketilen Üzümü, Kış Aylarında da Besin Değerini Kaybetmeden Tüketmek Nasıl Mümkün Olur?

Kurutma işlemini yaparak, çok sevdiğiniz bu meyveyi kış aylarında da tüketebilirsiniz. Üzümü kurutarak, besin değerinin oldukça yüksek olmasının yanı sıra daha da faydalı hale getirmiş olursunuz. Ayrıca bu işlemi kolaylıkla ev koşullarında da yapabilirsiniz.

Kurutma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus üzümün rengidir. Renklerine göre tadı da değişen üzümün, kurutma yöntemleri de rengine göre farklılık gösterir. Kurutulma sürecinde üzümlere dokunulmamalıdır. Temiz ve renkli kurumaları için çok az hazırlanan su serpilebilir. Üzümler kuruduktan sonra soğuk suda iyice yıkanır. 4-5 kilo yaş üzümden 1 kilo kuru üzüm elde edilir.

Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • Kerevet(İsteğe bağlı olarak kullanılır, güneş alan herhangi bir alana serilmiş bir bez üzerinde de kurutulabilir.),
  • Kimyasal içermeyen bir bez,
  • Zeytinyağı,
  • Potas,
  • Meşe külü(İsteğe bağlı olarak),
  • Su.

Renklerine Göre Yaş Üzüm Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Beyaz Üzümler

Bu yöntemde potas(potasyum) kullanılarak kurutma suyu hazırlanır. Bunun için 15 litre suyun içine bir çay bardağı kadar potas ilave edilir. Son olarak üzerine bir çay bardağı zeytinyağı da eklenerek karıştırılır.

Kurutulmak için hazırlanan üzümler güzelce yıkanır. Evinizde bol güneş gören oda veya balkon hazırlanır. Kurutacağınız güneşli bölgeye bir bez serilir. Kevgir yardımıyla, üzümleri hazırladığınız suya batırarak beze serebilirsiniz.

Ortalama bir hafta olmak üzere, üzümlerin kuruması bulunduğunuz yerin hava şartlarına göre değişecektir. Eğer üzümleri çamaşır teli üzerine sererek bekletirseniz, daha hızlı kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Ek olarak eğer dışarıda kurutacaksanız, beton veya killi toprakla sıvanmış yere serilmiş bez üzerinde üzümler daha çabuk kurur. Evlerde üzüm kuruturken ise eğer varsa kerevet üzerine serilmiş yağlı kağıt üzerinde de üzümler kurutulabilir.

2-)Koyu Renkli veya Siyah Üzümler

Siyah veya koyu renkli üzümlerin kurutulmasında çekirdekli olup olmamalarının bir önemi yoktur. Fakat çekirdekli ve çekirdeksiz üzümlerin ayrı ayrı kurutulması tadını daha iyi almanızı sağlayacaktır. İsteğe göre hepsini birlikte de kurutabilirsiniz.

Evinizin içerisinde veya dışında tozdan uzak, güneş alan herhangi bir bölge belirlenir. Bu bölgeye keten bez veya kimyasal içermeyen bir bez serilir. Kurumasını istediğiniz üzümleri iyice yıkadıktan sonra bu bez üzerine direkt sererek kurutmanız mümkündür.

Siyah veya koyu renkli üzümlerin kurutulmasında alternatif olarak bir karışım hazırlanabilir. 1 litre suyun içerisine 100 gram meşe külü atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra ocağı kapatınız ve karışımın soğumasını bekleyiniz. Soğuyan karışımda dibe çökmüş külleri almayacak şekilde suyu bir başka tencereye aktarınız. Kurutacağınız üzümleri bu suya batırarak bezin üzerine seriniz. Gün içerisinde birkaç kez üzümleri çevirerek kurumasını hızlandırabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git