Yanık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Yanık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?
29 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 964 kez okundu.

Yanık kokusu, genellikle yemeğin ocakta unutulması akabinde, önce mutfağı sonra da tüm evi saran ve hemen çıkmayan kötü bir kokudur. Evde yanık kokusu olması, eşyaların, perdelerin ve duvarların dahi kokuyu çekmesine ve kokunun çok daha kalıcı bir hale gelmesine neden olur. Yanık kokusunu evden çıkarmak için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Yanık Kokusu Giderme Yöntemleri

  • İlk olarak yapılması gereken, evi tamamen havalandırmaktır. Hava sirkülasyonu meydana geldiğinde yanık kokusunun büyük oranda azaldığı fark edilir. Aynı zamanda mutfakta bir aspiratör mevcut ise bunun açılması mutfaktaki ağır yanık kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.
  • Havalandırma işleminden sonra, yanık kokusu tam anlamıyla ortadan kaybolmayacağı için oda parfümü kokunun maskelenmesine yardımcı olabilir. Üstelik oda spreyinin hoş kokusu, yanık kokusunu bastırırken, aynı zamanda güzel kokunun eşyalarına sinmesini sağlar.
  • Yanık kokusunun giderilmesi için kokulu mumlardan da yararlanılabilmektedir. Bilindiği gibi mum, sigara kokusunun giderilmesi için etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde yanık kokusunun hafifletilmesi için de kullanılabilir. Aynı zamanda kokulu mumlar evinizde dekoratif bir görüntü de oluşturacaktır.

Sütle Yanık Kokusu Giderme

Süt, oldukça sağlıklı bir içecek olmasının yanı sıra, kokuları maskeleme özelliğine de sahip bir gıdadır. Özellikle kötü kokuların kısa sürede evi terk etmesi için kullanılabilir. Bunun için süt bir cezvede kaynatılmalı ve odalarda dolaştırılmalıdır. Sütün kaynar olması ve buharının çıkması burada önemli bir detay olarak dile getirilebilir. İşlemin çok daha etkili bir hale gelmesi için sütün dolaştırıldığı odanın kapısı ve pencereler, kapalı konumda tutulmalıdır. Aynı şekilde kaynatılmış süt yanık kokusunun sindiği odalarda birkaç saat bekletilebilir de.

Diğer Öneriler

Döşemeleri silmek için kullanılan hoş aromalı olan temizlik ürünleri, yanık kokusunun giderilmesi için de kullanılabilir. Bunun için bir kova ılık suyun içine bir miktar yüzey temizleyici koymak etkili olacaktır. Aynı şekilde suya bir miktara yumuşatıcı da eklenerek, kokunun çok daha kalıcı olması sağlanabilir. Yakın kokusunun tamamen ortadan kaybolması için döşemelerin birkaç kez silinmesi yeterli olacaktır.

Yanık kokusu yalnızca mutfakta mevcut ise, ocağın üzerine sirke dökmek de ısı ile birlikte kokunun yayılmasını ve yanık kokusunu örtbas etmesini sağlayacaktır. Bunun yanında, evin diğer odalarında kalorifer petekleri üzerine konulacak bir kap hoş kokulu oda parfümüm ya da yumuşatıcı, ısıyla birlikte güzel kokunun da yayılmasını sağlayacaktır.

Yanık kokusunun giderilmesinde kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesi de yumuşatıcıdır. Bir iki kapak yumuşatıcı, 1 -2 bardak suya eklenir ve bu karışım ocakta kaynatılır. Kaynamanın etkisi ile evin her tarafından mis gibi yumuşatıcı kokusu alınacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git