Yanakta Kızarıklık

Yanakta Kızarıklık
20 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 878 kez okundu.

Yanakta bölgesel olarak ortaya çıkan kızarıklık, bir tür cilt problemidir. Ten rengi açık olan kişilerde sıkça ortaya çıkan bu durum, alerjik reaksiyonlar ya da cilt hassasiyetine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bu durumda temel neden, kılcal damarların deriye çok yakın olmasıdır.

Yanakta Kızarıklık Belirtileri Nelerdir?

  • Yanaklarda sıcaklık hissi,
  • Kalıcı hale gelen kızarıklık,
  • Sivilce türü kabarcıklar.

Hastalığın temel belirtileridir. Müdahale edilmediği takdirde, durum kronikleşebilir.

Yanakta Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

  • Cilt yapısı hassas olan kişilerin koruyucu krem kullanılmaksızın güneşe maruz kalmaları, kızarmalara anında yol açabilmektedir.
  • Hava şartları yanakta kızarıklık oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Rüzgar, nem ve sıcak hava temel nedenlerdendir.
  • Çok baharatlı besinlerin tüketilmesi ve çok fazla alkol kullanımı da bu duruma sebebiyet verebilir.
  • Kişinin stresli bir yaşantısının olması, bununla birlikte cilt tipine uygun olmayan ya da kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanılması da yanaklarda kızarmaya yol açan faktörler arasında sayılmaktadır.
  • Sıcak su ile temas edilmesi de yanakta kızarıklığı tetikleyen bir durumdur.
  • Kişinin besinlere ya da kimyasal ürünlere alerjisi olduğunda da yanaklarda kızarıklık söz konusu olabilmektedir. Bu durum bir alerjik reaksiyon olarak da görülebilir.

Yanakta Kızarıklık Tedavisi

Yanakta oluşan kızarıklıklar kişiyi hem sağlık açısından hem de estetik açıdan rahatsız etmekte ise tedavi yöntemleri kullanılarak bu sorunun üstesinden gelinebilir. Kızarıklığın uzun bir süre devam etmesi, kişinin özgüven sorunları yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda bu kızarıklıklar bazı durumlarda ciltte leke kalmasıyla da sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden de cildiye doktoru tarafından bir tedavi belirlenmeli ve bu doğrultuda vakit kaybetmeden faaliyete geçilmelidir.

Tıbbi tedavinin yanı sıra, vücut ısısının dengesinin sağlanması çok sıcak veya çok soğuk bir ortamlar arası geçişten kaçınılması, mümkünse sıcaklık değeri bakımından ılık ortamların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Dış hava koşulları nedeniyle oluşan yanak kızarıklıklarında, genellikle koruyucu kremler ve benzeri ürünler sorunun çözülmesini ciddi oranda kolaylaştırmaktadır.

Yanak kızarıklığı alerjik bir durum kaynaklı ise alerji testi ile kişinin hangi besinlere ya da maddelere hassasiyeti olduğu kolayca saptanabilir. Bu ürünlerden uzak durmak, kızarıklığın da ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Eğer sorunun kılcal damarlardan kaynaklı olduğu tespit edilirse, bu durumda cerrahi bir müdahale de söz konusu olabilmektedir.

Yanak kızarıklığı, bazı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilmektedir. Özellikle şeker hastaları, kalp hastaları ve tansiyon hastaları risk altındadır. Yanak kızarıklığı anormal bir durumun göstergesi olabileceği için uzman bir doktora başvurulması önemle tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git