Yağlı Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?

Yağlı Mutfak Dolabı Nasıl Temizlenir?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.157 kez okundu.

Evlerde en sık kirlenen ve kiri gösteren bölüm, mutfak dolaplarıdır. Gün içinde pişen yemeklerin yağları, mutfak dolaplarına siner, eğer bu bölgelerin temizliği düzenli bir biçimde yapılmazsa, yağ lekeleri kalıcı ve rahatsız edici bir hale gelir. Ancak yine de temizlemek hiç de zor değildir, yalnızca uygun temizleme yöntemlerinin bilinmesi ve doğru şekilde uygulanması yeterli olacaktır.

Hafif Lekelerin Temizliği

Mutfak dolaplarınızı düzenli olarak temizliyor ancak kısa süre sonra yeniden yağlandıklarına şahit oluyorsanız, bu yöntem tam size göre. Yeni oluşan ya da kısa süre önce oluştuğu bilinen lekelerin üzerine, bir miktar bulaşık deterjanı uygulayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı yağ çözücü özelliği ile dolaplarda oluşan yağ lekelerini kısa bir süre içinde temizleyecektir. Bulaşık deterjanı bir bezle uygulanmalı, ardından dolaplar duru suda ıslatılmış nemli bir bezle durulanmalıdır. Su lekesi kalmaması için ise temiz bir bez kullanılarak kurulama işlemi yapılmalıdır.

Çok eski olmayan yağ lekelerinin temizlenmesi için elma sirkesi de kullanılabilmektedir. Bir kova içine bir miktar su ve bir miktar da elma sirkesi konur, ardından bir bez bu suda yıkanarak dolaplara uygulanır. Daha sonra nemli bir bezle durulanır ve daha sonra da tüm dolaplar kurulanır.

İnatçı Yağ Lekelerinin Temizliği

Mutfak dolaplarında uzun süredir yağ birikimi mevcut ise bu lekeler biraz daha uğraştırıcı olacaktır. Ancak doğru tekniklerle çok fazla yorulmadan mutfak dolaplarını temizlemek mümkün olabilmektedir.

  • Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yağların temizliği esnasında mutfak dolaplarının zarar görmemesidir. Bunun için dolabın ahşap cinsine ve üzerine uygulanan boyaya uygun temizlik ürünleri seçilmelidir.
  • Mutfak dolaplarının yüzeyinde çizikler oluşmaması için, temizlikte kullanılan malzeme de önem taşımaktadır. Sert bir tel yerine bulaşık süngerinin yumuşak tarafı tercih edilmelidir.
  • Genel olarak ahşap malzeme ile üretilen mutfak dolapları, temizlik sonrasında kabarma yapabilir. Bu nedenle kurulama işlemine çok özen gösterilmesi gerekir.
  • Temizleme işlemi için kullanılacak olan bir kap suyun içine çok az miktarda çamaşır suyu ve yağ çözücü de eklenebilir. Ancak bunlardan çok az miktarda eklenmelidir aksi halde dolaplarda renk değişimi söz konusu olabilir. Ayrıca kimyasal ürünlerin çok fazla kullanımı, ahşabın aşınmasına da yol açabilmektedir.
  • Yumuşak bir sünger yardımıyla karışım dolaplara uygulanmalıdır. Karışımın içine bir miktar sirke de eklenebilir. Çıkmayan lekeler, ıslatılmalı ve bir süre bekletilmelidir.
  • Temizlenen ve yağ lekelerinden arınan mutfak dolapları, nemli bir bezle durulanmalı ve daha sonra da mutlaka kurulanmalıdır. Bu sayede dolap yüzeyinde kabarma sorunu veya bakteri üreme sorunu tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git