Vücudumda Kızarıklıklar Var

Vücudumda Kızarıklıklar Var
28 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.447 kez okundu.

Vücutta ortaya çıkan kızarıklıklar, çeşitli sebeplere dayanarak ortaya çıkabilir. Yalnızca psikolojik sorunlar nedeniyle bile vücudun çeşitli kısımlarında kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yüz ve boyun bölgesinde kızarıklıkların miktarı, vücudun diğer bölgelerine oranda fazladır. Bunun nedeni, bu bölgede kılcal damarların çok daha fazla sayıda bulunmasıdır. Sebep olan faktörlerin tespit edilmesi, cilt kızarıklığının tedavisinde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Vücutta Kızarıklık Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Özellikle kafein içeren ya da çok sıcak bir halde tüketilen içecekler, aynı zamanda alkolün çok fazla tüketilmesi, vücutta kızarıklıklar oluşmasına neden olabilir.
  • Aşırı heyecan, çok fazla miktarda üzüntü gibi durumlar sonucunda ciltte kızarıklık sorunu gündeme gelebilir. İçsel olarak, duygusal yönden etki söz konusu olduğu için tedavide ilaçların işe yaramadığı bilinmektedir. Özellikle genç yaştaki bireylerde ve ergenlik dönemindeki gençlerde bu sorun daha sık meydana gelmektedir.
  • Tüketilen bazı besinlerin alerjen maddeler içermesi ve kişinin bu alerjen maddelere hassasiyeti bulunması nedeniyle alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir ve vücutta kızarıklıklar oluşabilir. Bu durumda alerjiye neden olan besinlerin hangileri olduğu tespit edilmeli ve bu besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Bazı rahatsızlıklar, ilk etapta ciltte kızarıklık ile belirti gösterebilmektedir. Özellikle diyabet, hipertansiyon türü rahatsızlıklar, kanser çeşitlerinin ilk aşamaları, kemiklerle ilgili rahatsızlıklarda da vücutta kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir.
  • Bölgesel olarak meydana gelen vücut kızarıklıklarının sebeplerinden bir tanesi, böcek ısırıkları olabilmektedir. Özellikle kollar, bacaklar ve yüz bölgesinde, kabarma, kaşıntı ve kızarıklık sorunu, ısıran böceğin cinsine ve özelliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda, böceğin zehirli olup olmadığı konusunda hassasiyet gösterilmeli, gerekirse doktora gidilmelidir
  • Sıcak yaz günlerinde, terleme ve havasız kalma sonucunda vücudun özellikle koltuk altı, göğüs arası, boyun gibi bölgelerinde isilik oluşumu söz konusu olabilir. Tedavisi için cildin hava alması önemlidir. İsiliğin etkisinin en aza indirilebilmesi için pişik kremi veya pudra gibi uygulamalar işe yarayabilir.
  • Ciltte meydana gelen rahatsızlıklar yani egzama ya da sedef ile mantar enfeksiyonları, kızarıklıklara, kaşınma ve cilt döküntülerine yol açabilir. Aynı durum ciltte kuruluk sorunu sonrasında da ortaya çıkabilmektedir.

Vücutta Kızarıklık Tedavisi

Sosyal olarak hayatın olumsuz yönde etkilendiği bir durum olan vücutta kızarıklıkların oluşması, estetik açıdan da kişilerin rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Besinler nedeniyle alerjik olarak meydana gelen kızarıklıklarda, alerjik reaksiyona neden olan faktörlerin tespit edilmesi önemlidir. Besinlere ek olarak, alerjiye kozmetik ürünler ya da kimyasal ürünlerle temas da yol açabilir. Bu nedenle her açıdan alerji olup olmadığına ilişkin detaylı bir alerji testi yaptırılması önerilir.

Sağlık sorunlarından doğan kızarıklıkların tedavisi, sebep olan hastalığın gidişatına ve durumuna göre belirlenmelidir. Bu doğrultuda doktor tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi sürecine karar verilir. Genel olarak tedavi işlemleri kremler ve ilaçlar ile gerçekleştirilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git