Tavuk Döner Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

Tavuk Döner Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?
22 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.112 kez okundu.

Tavuk döner, bir hayli kısa zamanda bozulan ve bir an önce tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir tüketim için dönerin birkaç günden daha fazla süre dolapta bekletilmemesi gerekir, aksi halde gıda zehirlenmesi ya da mide rahatsızlıkları söz konusu olabilir. Tavuğun nasıl muhafaza edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması, sağlıklı bir tüketim olanağı sağlaması açısından önem arz etmektedir.

Tavuk eti, oldukça kolay bir şekilde bozulduğu için, saklanacaksa da çiğ olarak saklanması tavsiye edilir. Ancak her zaman bu durum mümkün olmaz ve bazen de pişmiş durumdayken saklanması gerekli olabilir. Özellikle döner türü besinlerde çok daha dikkatli hareket edilmelidir.

Tavuk Döner Nasıl Saklanmalı?

Tavuk eti, çok çabuk bozulabilen, dayanıksız besin türlerinden bir tanesidir. Özellikle de piştikten sonra bu süre çok daha kısalmaktadır. Pişmiş durumdaki tavuk döner, buzdolabında saklanmalı ve en fazla 48 saat içinde tüketilmelidir. 48 saati aşan tüketim, sağlık için zararlı olacaktır. Tavuk dönerin bozulup bozulmadığı kokusundan rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Eğer kokusunda bir değişiklik söz konusu ise bu tavuk döner hiçbir şekilde tüketilmemelidir.

Tavuk Etini Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Tavuk eti, oldukça çabuk bozulan bir et türüdür ve doğru şekilde saklanması hakkında bilgi sahibi olmak, sağlık açısından son derece önemlidir. En doğru seçenek, tavuğun satın alındığı gün ya da en geç bir sonraki gün pişirilmesidir. Ancak bunun için olanak yoksa, aşağıdaki yöntemler denenebilir.

  • Henüz pişmemiş olan tavuk eti, buzdolabında saklanmalı, buzdolabının sıcaklık değeri ise 4 derece olmalıdır. 4 dereceden daha sıcak olan buzdolabında, tavuk eti bozularak sağlık için bir tehdit haline gelebilir. Bu durumdaki etin tüketilmesi besin zehirlenmesine yol açacaktır.
  • Pişmiş durumdaki tavuk etinin muhafaza edilmesi gerekiyorsa, parçalara ayrılarak en fazla iki gün bekletilmelidir. Tavuk bütün olarak pişirilmiş ise 3 gün de muhafaza edilebilir ancak üçüncü gün bozulup bozulmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.
  • Marketten daha sonra pişirilmek üzere satın alınan tavuk eti, doğrudan derin dondurucuya konmalı, orada saklanmalıdır. Buzluğun derecesi en az -18 olmalıdır. Tavuk etinin sağlıklı bir şekilde dondurulabilmesi için buzluğa konmadan önce tavuk parçalara ayrılmalı, her bir parçası ayrı bir alüminyum folyoya sarılmalı yahut buzdolabı poşetine konmalıdır. Bu şekilde hazırlanmış  dondurulmuş olan tavuk eti, derin dondurucuda 6 aydan 12 aya kadar saklanabilmektedir.
  • Tavuk bir sos veya baharatla pişirilmemiş, yani sade durumda ise, bu şekilde buzlukta muhafaza edilebilir. Soslu ve baharatlı tavuğun buzlukta bekletilebilmesi için kapağı sıkı bir biçimde kapatılan bir saklama kabına konması en uygun saklama yöntemidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git