Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşatılır?

Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşatılır?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.460 kez okundu.

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız havlular, hem hijyenik olması hem de pratikçe kullanılabilmesi bakımından önemli bir malzemedir. Ancak havlu temizliği, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Havluların temizliği kadar önemli olan bir başka konu da havluların sahip olduğu yumuşak dokunun korunmasıdır. Sıklıkla makinede yıkanan havlular, yumuşatıcı etkisine rağmen sertleşebilir. Bunda kullanılan deterjan özellikleri kadar suyun sertlik derecesinin de etkisi vardır. Suda var olan kireç, havluların her yıkamada bir miktar daha sertleşmesine yol açmaktadır. Ancak havluların yeniden yumuşatılması için kullanılabilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Havlu Yumuşatma Yöntemleri Nelerdir?

  • Yıkama sonrasında kuruyan havluların ütülenmesi, yumuşaklık sağlayacaktır. Aynı zamanda eğer yıkama düşük ısıda yapılıyor ise, ütü ile havlu üzerinde bulunan bakteriler de ölecektir. Ancak ütüleme işlemi, havlular tam olarak kurumadan yapılmalıdır. Ütüleme işlemi esnasında ütünün ayarı çok yüksek ya da çok düşük olmamalıdır.
  • Yıkama esnasında seçilen deterjanın havluların sertleşmesindeki rolü hayli fazladır. Bu nedenle mutlaka gerekli miktarda kaliteli bir deterjan kullanılması önerilmektedir.
  • Yıkandıktan sonra sertleşen havluların yumuşatılmasında, tuzlu su da kullanılabilir. Bunun için ılık su ve tuz karıştırılır, havlular bu karışım içerisinde ortalama bir saat bekletilir. Daha sonra havlu yeniden durulanır ve asılır.

Havluların Sertleşmesi Nasıl Önlenir?

Havluların sert bir hale gelmesinin engellenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Oldukça kolay olan bu işlemler, biraz dikkat edilerek halledilebilir. Söz gelimi; havluların üst üste asılması, nem hapsine neden olacağı için sertleşme sorununa da yol açacaktır. Bu nedenle her bir havlu tek bir askıya asılmalıdır. Aynı şekilde maksimum iki günde bir yeni havlu kullanılmalı, eski havlu kirliye atılmalıdır. Bu, hijyenin sağlanabilmesi açısından da son derece önemlidir.

Çok fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanılması, havluların kumaş yapısı üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu nedenle önerilenden daha fazla deterjan kullanılmamalıdır. Daha fazla deterjan daha fazla temizler mantığı doğru değildir. Bu nedenle havlular için uygun miktarda deterjan eklenmelidir. Aynı zamanda yumuşatıcının çok fazla kullanılması, havlulardaki emiş kapasitesini düşürür ve yumuşatmak yerine havluların daha sert bir yapı kazanmasına yol açar. Bu nedenle kullanılan yumuşatıcı ya su ile inceltilmelidir, ya da havlular için her kullanımda değil ortalama üç kullanımda bir yumuşatıcı eklenmelidir.

Havluların yumuşaklığının korunmasında, suyun kalitesi kadar sıcaklığı da etkilidir. Havluların, etiketlerinde yazan dereceden daha yüksek bir derecede yıkanması, yapılarının bozulmasına ve kumaşlarının sertleşmesine neden olabilir. Ancak suyun sıcaklığı çok da düşük olmamalıdır. Aksi halde bakteri ve mikroplar ölmeyecek, bu da hijyenin sağlanmasını engelleyecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git