Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?
1 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.375 kez okundu.

Banyo ve lavabolarda her daim var olan havluların temizliği hususunda çok özenli olmak gerekmektedir. Özellikle en sık kullanılan ev havluları, bakterilerin daha hızlı ve çok üreyebildiği bir ortama sahip olduğundan dolayı, havlu aracılığıyla vücuda ulaşabilen bakteriler sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle havlu temizliği, insan sağlığı için çok büyük bir önem teşkil etmektedir.

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Havlular 2 günde bir yenilenmelidir ve kirlenen havluların tamamen bakterilerden arındırılıp tertemiz bir hale geldikten sonra tekrar kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak bazen, özellikle beyaz havlularda sararmalar meydana gelebilir. Sararan beyaz havluları, sadece çamaşır makinesine atmak beyazlaması için yeterli olamayabilir. Sararmalar oluşan bu havluların temizliğinde ayrı bir titizlik gerekmektedir. Sararan beyaz havluların, tekrar ilk günkü haline dönmesi amacıyla uygulanabilecek birçok beyazlatıcı temizlik yöntemi bulunmaktadır.

Sararmış Havlu Hangi Yöntemlerle Beyazlatılabilir?

1-)Ağartıcı İçerikli Deterjanlar

Sararan havlular, içeriğinde ağartıcı bulanan deterjanlar yardımıyla beyazlayabilmektedir. Yapmanız gereken tek şey, ağartıcı içerikli deterjanı sıcak su içerisine döktükten sonra havluları bu suya batırıp bekletmektir. Sararma derecesine bağlı olarak bekletme süresi değişebilir.

2-)Beyaz Sirke

Sıcak suya 1 bardak beyaz sirke eklendikten sonra, en az 8 saat karışıma batırılıp bekletilmelidir. Beklettikten sonra makineye atılarak yıkanmalıdır. Beyaz sirke, dezenfekte etme ve beyazlatmada çok etkili olacaktır.

3-)Sodyum Silikat

Sodyum silikat kimyasal bir birleşendir. Bu nedenle, sıvı bulaşık deterjanıyla karıştırılarak kullanılması gerekmektedir. Uygulama yaparken, eldiven ve maske kullanılmalıdır. Yapılması gereken ilk şey, 1 yemek kaşığı sodyum silikat ve 2 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanının, 2 litre suyun içinde ısıtılmasıdır.

Kaynama noktasına gelince havlular suyun içine batırılmalı ve 20 dakika boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Ardından havlular ılık suyla durulanıp, açık havaya çıkartılması gerekir.

4-)Sodyum Bikarbonat

Sodyum Bikarbonat, havluları temiz ve yumuşak tutmak için kullanılabilir. Bunun için suyun içerisine sodyum bikarbonat eklenip, 1 saat boyunca havlular karışıma yatırıp bekletmek gerekmektedir. Sonrasında çamaşır makinesinde normal ayarda yıkanılabilir.

5-)Karbonat ve Limon

Karbonat ve limonun beyazlatıcı etkisini bilmeyen yoktur. Sararmış havlular için de karbonat ve limon kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. Ancak bu yöntem daha çok havludaki bölgesel sarılıklarda kullanılmaktadır. Bu yöntemde yapılması gereken, havluda sarı lekelenmeler olan bölgeye bol miktarda karbonat döküldükten sonra limon suyu da ilave edilip sıcak suyun içerisinde bekletilmesidir. Uygulama bittikten sonra normal şartlarda yıkanılabilir.

Sararmış havluların beyazlatılması konusundaki öneriler bunlardır. Herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği bu yöntemler, havluların dezenfekte edilerek lekelerden tamamen arınmasına ve havlulara ilk günkü temiz görüntüsünü tekrar kazandırmaya yardımcı olmaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git