Sağ Yan Bölge Ağrısı

Sağ Yan Bölge Ağrısı
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.088 kez okundu.

Sağ yan bölge ağrısı, genellikle bu bölgede yer alan iç organlar nedeniyle ortaya çıkmakta olup, nedeninin mutlaka araştırılması gerekir. Aksi halde ciddi bir sağlık problemi ortaya çıkabilir ve kişinin yaşamında aksamalar görülebilir. Bu bölgede bulunan organlar arasında apandis, kalın bağırsak, sağ yumurtalık, ince bağırsak, sağ böbrek ve idrar kanalları yer almaktadır. Bu organların birinde iltihaplanma ya da enfeksiyon görüldüğünde, sağ yan bölge ağrısı net ve şiddetli olarak hissedilebilmektedir. Nedenlerin tespiti ve ortaya çıkan belirtilerin derecesine göre tanı konur ve gerekli tetkikler yapılır.

Sağ Yan Bölgede Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Sağ yan bölge ağrısının sebeplerinden bir tanesi, apandiste görülen iltihaplanma ya da apandisit rahatsızlığıdır. Karın bölgesinde hafif bir ağrı ile belirti gösterir ve daha sonra sağ yan bölgeye doğru ağrı bir anda şiddetlenir. Bu durumda ortaya çıkan diğer belirtiler ise mide bulantısı, iştah kaybı, idrar esnasında ağrı hissi olarak sıralanabilir. Bunlar ciddi apandisit belirtileridir ve kişinin vakit kaybetmeden doktora gitmesi önerilir. Aksi durumda kişinin sağlığı açısından riskli bir durum ortaya çıkabilir.
  • Sağ yan bölgede ortaya çıkan ağrıda sebeplerden biri de böbreklerde taş oluşumu veya iltihaplanmadır. Genellikle idrar yolları enfeksiyonları nedeniyle oluşan böbrek iltihaplanmasında, sağ yan bölgede ve bel bölgesinde ciddi ve şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır. Böbrek taşlarının düşürülmesi sırasında da dayanılmaz derecede ağrıların ortaya çıkması kaçınılmazdır.
  • Kadınlarda, sağ yan bölge ağrısı, yumurtalıklarda meydana gelen miyom ve kistlerden kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda regl dönemlerinde, bu kistlerden kaynaklı ağrılar çok daha şiddetli olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • Bunlara ek olarak, bağırsak sorunları da sağ yan bölge ağrısında tetikleyici bir unsur olabilmektedir. Sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlar, ishal ya da kabızlıkla kendini belli edebilir. Şişkinlik ve ağrı oluşumu bu sorunda gözlemlenmektedir.
  • Kadınlarda sağ yan bölge ağrısının bir nedeni de dış gebeliktir. Sağ yan bölgede ağrı ve kanama ile belirti veren bu durum, apandisit rahatsızlığı ile sıklıkla karıştırılır bu nedenle bölgede bir ağrı söz konusu olduğunda derhal doktora gidilmeli ve tetkikler zaman kaybetmeden yaptırılmalıdır.

Sağ Yan Bölge Ağrısında Tedavi

Yukarıda bahsi geçen nedenlerin hepsi de ciddiye alınması gereken nedenlerdir. Bu nedenle doktora gitme konusunda ivedilikle hareket edilmesi gerekir. Apandisit sorununda genellikle tıbbi bir müdahale ve operasyon gerekebilir. Bunun yanında, yumurtalıklardan kaynaklı sorunların tedavisinde, ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı, sebebe bağlı olarak değişiklik göstermekte ve tedavide kullanılacak uygulamalara doktor tarafından kara verilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git