Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saçta Dökülme

Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saçta Dökülme
19 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.570 kez okundu.

Saç derisi ile ilgili sorunlar, deride yanma, kaşınma, döküntü ya da saç dökülmesi vs. genel olarak birbiri ile ilişkili bir sorundan dolayı meydana gelmektedir. Bu belirtiler ayrı ayrı zamanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Söz gelimi deride kaşıntının nedeni kafa derisine yer etmiş olan pire ya da bit gibi organizmalar olabilir. Saç derisinde döküntü oluşması, derinin çok kuru kalması nedeniyle olabilirken, saç dökülmesi beslenme düzeni ile ilişkili olabilir.

Bunlara ek olarak kaşıntı, yanma ve saç dökülmesi, bir arada da görülebilir ve kişinin hem sosyal hayatını hem de psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Saç Derisinde Yanma, Kaşıntı ve Saç Dökülmesi Neden Olur?

  • Tüm bu belirtilerin ortaya çıkmasında temel faktörlerden bir tanesi stres ve kaygıdır. Kişinin gün içinde çok kaygılı bir halde bulunması ve bu durumun uzun müddet devam etmesi ya da stres faktörlerine yoğun şekilde maruz kalması nedeniyle bu belirtilerin tamamı bir arada ortaya çıkabilir.
  • Kafa derisi ile ilgili egzama ya da mantar enfeksiyonu gibi durumlar nedeniyle kafa derisinde bölgesel olarak saç dökülmesi ya da yanma meydana gelebilir. Aynı şekilde kaşıntı sürekli olarak kişiyi rahatsız edici derecede ortaya çıkabilir.
  • Özellikle yaz aylarında bireyin güneş ışınlarına çok fazla maruz kalması ve güneş ışınlarının kafa derisine çok fazla nüfuz etmesi neticesinde, önce deride yanma ve ardından da pullanma, kaşıntı sorunu meydana gelebilir.
  • Hijyenin sağlanamadığı ortamlarda bit ve pire türündeki organizmaların kafa derisine yerleşmesi sonucunda, deride yanma ve kaşıntıya bağlı olarak saç dökülmesi sorunu gözlemlenebilir. Bit ve pire bulaşması durumunda kafa derisinin özel ilaçlarla temizlenmesi gerekir. Bu nedenle de normal şampuanlar yerine bu tür durumlara özel üretilen şampuanların kullanılması önemlidir.
  • Günümüzde saç için kullanılan ürünlerin hemen hemen hepsi kimyasal ürünler içermektedir. Cilt yapısı son derece hassas olan kişilerde, bu tür şampuanların kullanılması ya da saç derisinin durulama esnasında özenli bir şekilde durulanmaması sonucunda, alerjik reaksiyon söz konusu olabilir. Saç derisi yanabilir ya da kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir.

Saç Derisinde Yanma ve Kaşıntı ile Saç Dökülmesi Nasıl Giderilir?

  • Kafa derisinin yağ dengesinin bozulmaması için, her gün duş almak ya da her gün saçları yıkamak, önerilmeyen bir işlemdir. Her gün su ile temas eden saç dipleri alabildiğine kurur ve bu da nem oranının dengesini bozar. Bu da kafa derisinde kaşıntıya neden olur.
  • Ayrıca saç ürünlerinin satın alınma işlemi esnasında, içeriğine çok dikkat etmek gerekir. Hassas bir deriye sahip olan kişilere bitkisel şampuanlar kullanmaları önerilir. Kimyasal içeren şampuanlarda ise bulunmaması gereken iki etken madde paraben ve alkoldür.
  • Kafa derisi güneşe doğrudan maruz kalan ve ışınların zararlı etkilerini de çeken bir konumda bulunduğu için güneşe çıkılacağı zaman kafa derisi şapka ya da fular gibi saç ürünleri ile güneşten korunmalıdır. Buna ek olarak saç ve saç derisinin sağlığı için su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Saç derisi ile ilgili sorunların büyük çoğunluğunun strese bağlı olarak ortaya çıktığı unutulmamalı, strese yol açan durum ya da kişilerden olabildiğince kaçınılmalıdır. Aynı zamanda kişinin beslenme düzenine çok dikkat etmesi, özellikle protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller bakımından zengin besinleri tercih etmesi gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git