Polyester Mont Nasıl Yıkanır?

Polyester Mont Nasıl Yıkanır?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.297 kez okundu.

Oldukça dayanıklı bir kumaş türü olan polyester, günümüzde pek çok kıyafette kullanılmaktadır. Aynı zamanda maliyet bakımından da daha uygun olan polyester kumaş, özellikle dış giyimde sıkça tercih edilen bir tür haline gelmiştir. Özellikle polyester montlara günümüzde hemen her mağazada rastlamak mümkündür.

Polyester montlar, içleri elyaf dolu olduğu için kaşe kabanlara nispeten daha sıcak tutması ve hafif bir yapıda olması nedeniyle tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu montlarda, daha fazla dayanıklılık söz konusudur. Yine polyester montlar lekelerinden çok daha kolay bir şekilde arındırılabilmektedir.

Kullanımı oldukça kolay olan bu polyester montların, yıkama talimatlarına dikkat edilmesi ve uygun şekilde hareket edilmesi, montların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Polyester Nasıl Yıkanmalı?

Çok yüksek sıcaklıklardan kolaylıkla etkilenebilen polyester türü kumaşlar, mutlaka orta dereceli ısıda yıkanmalıdır. Eğer çamaşır makinesinde yıkama işlemi uygulanacak ise, en fazla 40 derecede yıkanması uygundur. Daha yüksek ısıda yıkandığında montun yapısında farklılıklar oluşabilir ya da kumaş zarar görebilir. Elde yıkama işleminde ise çok sıcak ya da çok soğuk su tercih edilmemeli, suyun ısısı orta seviyede olmalıdır.

Deterjan Tercihine Dikkat

İçerisinde ağartıcı bulunan deterjanlar, çamaşırların daha temiz olması ya da lekelerin rahatça çıkarılabilmesi için yıkama esnasında sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak polyester mont temizliğinde bu durum oldukça sakıncalıdır. Çünkü ağartıcı içeren deterjanların polyester mont temizliğinde kullanılması sonucunda kumaşta renk değişimlerinin meydana gelmesi, kumaşın aşınması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Daha çok renkli çamaşırların temizliğinde kullanılan deterjan türlerinin kullanılması uygun olacaktır.

Polyester mont temizliğinde, beyaz sirke de kullanılabilmektedir. Beyaz sirke, hem mutfakta hem ev hijyeninin sağlanmasında faydalı ve sağlık açısından da sorun teşkil etmeyen bir malzemedir. Bunun için polyester mont makineye atıldıktan sonra deterjan kısmına bir miktar beyaz sirke eklenir. Bu, polyester montun durulanma aşamasında kullanılmalıdır. Beyaz sirkenin kullanımı, aynı zamanda montun renginin uzun bir süre boyunca canlı kalmasını da sağlayacaktır.

Yıkama Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Polyester mont, yıkama işleminden sonra kesinlikle çamaşırlığa ya da çamaşır ipine asılmamalıdır. Aksi halde montun yapısal özelliklerinde değişiklikler oluşabilir. Bazı bölümlerde sarkmalar oluşabilir.
  • Düz bir zemine serilecek kuru bir havlu üzerine, mont serilmeli ve burada kurumaya bırakılmalıdır. İki – üç saatte bir montun kuruyan bölümleri değiştirilmeli ve her kısmın kuruması sağlanmalıdır.
  • Tam anlamıyla suyu akan ve yalnızca nemli kalan montun iç kısmında yer alan elyafların da iyice kuruması için mont son olarak çamaşır kurutmalığına asılabilir. Ancak asma işlemi mandalla yapılmamalı, sandalye tepesine mont bırakılır gibi çamaşırlığa yerleştirilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git