Pirinç Avize Nasıl Temizlenir?

Pirinç Avize Nasıl Temizlenir?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.312 kez okundu.

Evlerde şık görüntüsü ile sıkça tercih edilen pirinç avizelerin temizliği sanıldığının aksine zor bir işlem değildir. Pirinç avizeler yapısı gereği çabuk oksitlenebilen ürünler olduğundan temizliği kesinlikle iptal edilmemelidir. Aksi taktirde kararacağından, görüntü olarak göze güzel gözükmemektedir.

Pirinç Avize Nasıl Temizlenmelidir?

1-)Zeytin Yağı İle Avize Temizliği

Pirinç avize temizliğinde zeytin yağı kullanmak aynı zamanda avizenin ilk hali kadar parlamasını da sağlayacaktır. Bu yöntemde yapmanız gereken, temiz olduğunu düşündüğünüz bir bezin üzerine birkaç damla damlatmış olduğunuz zeytinyağı ile avizenizi dikkatli bir şekilde silmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise su ile durulayabilirsiniz.

2-)Bulaşık Deterjanı İle Avize Temizliği

Çoğu zaman avize temizliğinde kullanılan, çabuk hazırlanabilen pratik bir yöntemdir bulaşık deterjanı kullanmak. Burada yine su ile bulaşık deterjanını karıştırarak, temiz bir bez yardımıyla pirinç avizenizi rahatlıkla silebilirsiniz. Bu işlemde sünger ya da tel kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu tür malzeme kullanımı avizenin çizilmesine sebep olabilmektedir.

3-)Sirke İle Avize Temizliği

Sirke yemekler dışında doğal temizleyici olarak evimizde de sıkça tercih ettiğimiz bir üründür. Bu uygulamada ise sirke ile suyu karıştırmanız gerekmektedir. Temiz bir bezi bu karışım ile nemlendirerek avizenizi silebilirsiniz. Zeytinyağı gibi, sirke de avizenizin parlamasına sebep olacaktır.

4-)Karbonat İle Avize Temizliği

Aynı sirke gibi, karbonat da doğal temizleyici olarak evlerde sıkça kullanılan bir üründür. Uygulama yönteminde de yine sirkede olduğu gibi su ile karıştırarak bu karışımla avizenizi silebilirsiniz. Aynı zamanda sirke ve karbonatı karıştırarak da avizenizi silebilirsiniz. Bu şekilde hem temizlemiş, hem de parlatmış olursunuz.

Pirinç Avize Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pirinç avize bakımında asıl önemli olan aslında pirinç yapısı gereği çabuk kararabilen bir madde olduğu için mümkün olduğunca kararmasını önlemektir. Bunu önleyebilmek için ise sürekli olarak temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca hazır malzemeler ile avizenizi silmenizi öneririz.

Eğer evinizi tam manasıyla ayda iki kez iyi bir şekilde baştan aşağı temizliyorsanız, avizelerinizi de 5 günde 1 ya da en az hafta bir kez sirke ile nemlendirmiş mikrofiber bez ile silebilirsiniz. Böylece kararmasını önleyebileceğiniz gibi her zaman için yeni gibi parlak gözükmesine neden olursunuz.

Pirinç Avize Neden Yapılmaktadır?

Pirinç, esasen içerisinde çinko da barındıran bakır diyebiliriz. Pirinç maddesi içindeki karışıma bağlı olarak altın renginde ya da gümüş renginde olabilmektedir. Bakımsız kaldığında gümüş gibi kararabilen bir malzemedir. Pirinç, sadece avizeler de değil geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git