Bilgi Yeriniz

Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

28.05.2018
1.964
Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Peynir altı suyu, sütten peynir üretilirken ortaya çıkan tuzlu sudur. Sütün kaynatılması esnasında sütte kesilme meydana gelir ve bu durumun akabinde peynir altı suyu ortaya çıkar. Peynir altı suyu, peynirden daha fazla yarara sahiptir bile denilebilir. Besin değerleri bakımından çok zengindir. Genellikle toplumumuzda çöpe dökülse de, kullanım alanları mevcuttur ve bunların değerlendirilmesi sağlık açısından da tavsiye edilmektedir.

Zengin bir protein deposu olan peynir altı suyu, farklı şekillerde kullanılabilen bir malzemedir. İçerisinde bulunan protein ve diğer minerallerden yararlanılabilmesi için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Peynir Altı Suyu Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Çorbada Kullanımı

Peynir altı suyu, çorbalarda tüketildiğinde hem faydalıdır hem de çorbanın çok daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Her bir çorba türüne uygun olarak içlerine birer yemek kaşığı eklendiğinde tadı fark edilmez bile. Ancak yararları vücut tarafından alınır ve depolanır. Daha çok yayla çorbası, yoğurt çorbası ya da şehriye çorbası, tarhana çorbası gibi ekşiliği bulunan çorba türlerine eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Çorbaya eklenen peynir altı suyunun ekşiliği çok fazla ve yoğun olarak hissediliyor ise çorbaya çok daha az miktarda da konarak çorba pişirilebilir. Bunun tam aksine, ekşilik az gelmiş ise peynir altı suyundan bir miktar daha çorbaya eklenebilir. Bu durum damak zevkine göre değişiklik göstermektedir.

2-)Hamur İşlerinde Kullanımı

Hamur işinde imal edilen malzemeler, poğaçalar ya da mayalı hamurla hazırlanan börekler vs. peynir altı suyunun rahatlıkla kullanılabileceği bir alandır. Birçok farklı hamur işi türünde peynir altı suyu kullanılabilir. Üstelik pratik bir şekilde de bu kullanım sağlanabilmektedir. Bunun için hamur işi ürünlere su eklenmesi yerine peynir altı suyu eklenmesi yeterli olacaktır.

Ancak peynir altı suyu çok çabuk bozulabilmektedir. Bu nedenle çok kısa sürede elde edilmesi ve hali hazırda kullanılması gerekmektedir. Hamur işi gıdaların kısa sürede hazırlanıp pişirilmesi, peynir altı suyunun bozulmaması bakımından son derece önemlidir.

Peynir altı suyu, esasında daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Bunun için ilk olarak derin dondurucuya uygun bir saklama kabına konması gerekmektedir. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra derin dondurucuya yerleştirilebilir. Kullanılması gerektiğinde ise saklama kabının derin dondurucudan çıkarılıp buzdolabı rafına konması ve birkaç saat beklenmesi yeterli olacaktır.

Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Peynir altı suyunun bazı kanser türlerinin oluşmasını engellediği, yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
  • Bununla birlikte, vücuttaki kalsiyum emilimini artırdığı ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir.
  • Antibiyotik özellik etkisi ile vücuttaki zararlı mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasını ve temizlenmesini sağlar.
  • Peynir altı suyu aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasını ve yağ yakımının artmasını sağlamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.