Patates Kızartmasına Tuz Ne Zaman Atılır?

Patates Kızartmasına Tuz Ne Zaman Atılır?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 2.224 kez okundu.

Patates birçok yemeğe lezzet veren ve tek başına da tüketilen bir besindir. Patates kızartması ise özellikle kahvaltılarda tüketilen ve günümüzde hazır yemeklere sıkça eşlik eden bir patates pişirme yöntemidir. Patates kızartmasının çıtır çıtır olabilmesi ve lezzetli pişmesi için tuzunun ne zaman atılacak olması önemlidir. Patates kızartması yaparken tuzu patatesleri yağın içinden aldıktan sonra atılmalıdır.

Patates Kızartması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hepimiz dışarıda hazır gıdaların yanında tüketilen patates kızartmalarını severek yeriz. Belli püf noktalara uyarak yapılan patates kızartmalarında aynı hazza ulaşmak mümkündür. Hadi bu püf noktaları sıralayalım:

  • Patates kızartması yaparken seçeceğimiz patatesler önemlidir. İnce kabuklu ve sarı renkte olan patatesler kızartmaya daha uygun ve lezzetlidirler.
  • Patates kızartmasını yaparken kullanacağımız yağın türü çok önemlidir. Yüksek ateşe dayanabilecek uygunlukta yağ kullanmak gerekmektedir. Bunun için en uygun yağ türü ayçiçek yağıdır. Yemeklerde kullanılması önerilen ve sağlıklı olan zeytinyağı maalesef kızartma yapmak için uygun bir yağ çeşidi değildir.
  • Patates kızartmasını derin bir tencere veya tavada bol yağda yüksek ayar ateşte kızartmak da önemli bir püf noktadır.
  • Neredeyse en önemli husus patates kızartmasına tuzun ne zaman atıldığıdır. Eğer tuzu patatesleri dilimledikten sonra kızartmadan önce atılırsa patatesler sulanacak ve kızarırken yumuşayacaktır. Bu da patateslerin çıtır çıtır olmasını engelleyecektir. Bu yüzden patates kızartması yaparken tuzu kızartma işleminden sonra atılmalıdır.

Patates Kızartması Nasıl Yapılmalıdır?

Önce kızartmaya uygun bulduğunuz patatesleri soymalı, yıkamalı ve zevkinize göre dilimlemelisiniz. Patateslerin suyu iyice süzülmeli hatta bir peçeteye dökülerek kuruması beklenmelidir. Çünkü ıslak olan patatesler hem kızgın yağda sıçramalara neden olacaktır hem de patateslerin yumuşamasına neden olacaktır. Daha sonra derin bir tencere ya da tavaya patatesleri içine attığımızda üzerine geçecek kadar yağ atılmalıdır ve yüksek ateşte kızdırmalıdır. Kızgın yağa dilimlenmiş ve kurutulmuş patatesler atılmalıdır ve yüksek ateşte kızartılmalıdır. Patateslerin birbirine yapışmasını önlemek için bir iki defa patatesler karıştırılmalıdır. Patatesler pembeleşince yağdan peçete serilmiş bir tabağa alınmalıdır. Peçete, patateslerin fazla yağını alacaktır. Artık patatesler tuzunu atmaya hazırlar. Tuzu, patates kızartmasına kızartma işleminden sonra atarak çıtır çıtırlığını korumuş olursunuz.

NOT: patates kızartmasını daha lezzetli ve daha çıtır çıtır tüketebilmek için az bilinen bir püf noktası vardır. Ancak bunun için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Patatesleri dilimledikten sonra sirkeli ve tuzlu suda 15 dakika kadar bekletmeniz de sizi tatmin edecek bir patates kızartması elde etmenizi sağlayacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git