Pastırma Çiğ Yenir mi?

Pastırma Çiğ Yenir mi?
26 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.621 kez okundu.

İnsan sağlığına uygun koşullarda üretilen pastırmalar, çiğ ya da pişmiş olarak tüketildiğinde oldukça yararlı besinlerdir. Pastırmalar ülkemizde, özellikle belirli bölgeler için olmazsa olmaz konumunda olduğu gibi, çok sıklıkla çiğ olarak tüketilmektedir.

Pastırma Çiğ Tüketilir mi?

Pastırma yapılırken herhangi bir ateşe maruz bırakılmamaktadır. Şöyle ki, pastırma aslında baharatlar sayesinde pişer ve bekletilir. Pastırmanın bu yüzden çiğ tüketilmesi çoğu zaman kafada soru işaretlerine sebep olmaktadır fakat etin seçildiği kısım, hazırlandığı ve beklediği yer sağlıklı bir ortam ise gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Pastırmanın Yararları Nelerdir?

Biraz önce söylediğimiz gibi, uygun koşullar ile hazırlandığında pastırmayı çiğ ya da pişirip rahatlıkla tüketebilirsiniz. Pastırmanın yemeklerde pişirilmesi herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır ve iki tüketim biçimi de insan sağlığına son derece faydalıdır. Bu faydaları sıralayacak olursak;

 • Hazırlanışı ve çiğ olarak tüketilmesi, etin herhangi bir kimyasal işlemden geçmemesine sebep olmaktadır. Bu durum ise etin aslında saf olarak tüketilmesine olana tanıdığından vücuda oldukça olumlu etkiler göstermektedir.
 • Yine hazırlanışında yabancı bir katkı maddesine ve kimyasala maruz kalmamasından dolayı kötü kolesterolün oluşmasını engellemektedir.
 • Tüketen kişilere oldukça enerji vermektedir.
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 • Özellikle kronik kabızlık yaşayan kişiler için mide ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır.

Pastırmanın Zararları Nelerdir?

Pastırma, bahsettiğimiz gibi oldukça sağlıklı bir üründür. Vücuda yararlı olan ve rahatlıkla tüketilen pastırmanın, belirli durumlar ile zararları olabilmektedir.

Pastırmanın üretildiği ortamın sağlıklı ve temiz bir ortam olması çok önemlidir. Pastırma eğer sağlıksız koşullarda üretilmiş ise o zaman sağlığa oldukça zararlı bir besin olacaktır. Bunun haricinde meydana gelebilecek zararlı etkilerinden bahsedecek olursak;

 • Pastırmanın ateşe maruz kalmadığını söylemiştik. Pastırmayı yaparken etin yeterli düzeyde kurutulmaması halinde insan vücudunda sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Pastırmada kullanılan baharatların tazeliği de çok önemlidir. Eğer baharatlar taze değil ise  tüketildiğinde midenin bozulmasına, ağrımasına sebep olabilmektedir.
 • Pastırmanın ilk yapılışında kesilen etlerin uzun süre tuzda bekletilmesi sebebiyle, yüksek tansiyonu olan kişilerin aşırı miktarda tüketimi sağlığa zararlı olabilmektedir.
 • Pastırmaya alerjiniz olabilir. Böyle bir durumda tüketim gerçekleştiğinde vücutta kızarmalar ve kaşınmalar meydana gelebilmektedir.
 • Pastırmada belki de oldukça dikkat edilmesi gereken önemli maddelerden biri de kesinlikle bekletildiği alandır. Pastırmanın bekletildiği alan sağlıksız bir ortam ise bu pastırmanın tüketilmesi de yine zararlı sonuçlar doğurabilecektir.
 • Pastırmanın en nihayetinde et olduğunu unutmamak da fayda vardır. Saklanma koşullarına dikkat edilmediğinde yapısı gereği bakteri üretmeye açık olacağından, tüketimi de böyle durumlarda yine zararlı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git