Parmak Eklemlerindeki Küçük Şişlikler

Parmak Eklemlerindeki Küçük Şişlikler
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.430 kez okundu.

Parmak eklemlerinde şişlik oluşumu, genel olarak iltihaplı hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. Gün içinde bazı saatlerde şişliklerde artış ya da azalma görülebilir. Tedavi edilmesi gereken bir sorun olan eklem şişlikleri, ilerlediğinde elde titremeye yol açabilir ve elin kavrama kabiliyeti azalabilir/ ortadan kaybolabilir.

Parmak Eklemlerinde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • Daha çok yetişkin bireylerde ortaya çıkan bir rahatsızlık olan parmak eklemlerinde şişlik, tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Kadınlarda, erkeklere nazaran çok daha fazla görülür. İltihaplanma nedeniyle oluşan şişlikler sonucunda, parmak derisi zarar görebilir, deri altına çeşitli bakterilerin girmesi kolaylaşabilir.
  • Parmak şişliklerinde temel nedenlerden bir tanesi romatoid artrit olarak isimlendirilen eklem rahatsızlığıdır. Eklemlerin dış kısımlarının iltihaplanması olarak da ifade edilebilir. El, bilek ya da dirsek gibi küçük eklemlerin tamamında ortaya çıkabilir. Genellikle bu rahatsızlığa sahip olan kişilere sabahları tutukluk ve parmak şişmeleri ile iltihaplanma sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Parmaklardaki kıkırdak dokuda zedelenme olarak ifade edilebilecek olan osteoartrit de yine parmak eklemlerinde şişliğe neden olabilir. Bu durum nadiren ortaya çıkar ancak yine de risk alınmaması tavsiye edilir. Aksi halde parmaklarda kireçlenme sorunu ortaya çıkabilir.
  • Parmakta çeşitli nedenlerle meydana gelen kesik türü açık yaralar, deri altına bakteri girmesini ve bölgenin iltihaplanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu da eklem bölgelerinde şişlik oluşumuna yol açabilmektedir.

Parmak Eklemlerinde Şişlik Tedavisi

Eklemler ile ilgili hiçbir rahatsızlık ihmal edilmemelidir. Parmak eklemleri de bu genellemeye dahildir ve şişlikler önlem alınması gereken bir durumun ilk aşaması olarak değerlendirilmeli, mutlaka en yakın zamanda doktora gidilmelidir. Bu rahatsızlıkta doktor gerekli ilaçları verecektir, bu ilaçlar düzenli ve dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Doktor tarafından uygulanan tedavinin yanı sıra, bireysel olarak da şişlik oluşan bölgelere buz uygulaması yapılabilir. Ancak buz, mutlaka bir bez arasında iken bölgeye uygulanmalıdır.

Çok uzun saatler boyunca elleri kullanmak, söz gelimi bilgisayarda yazı yazmak, el işi yapmak gibi faktörler risk artırıcı faktörlerdir. Bu nedenle ellerin sık sık dinlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer parmak eklemlerindeki küçük şişlikler iltihaplanma ya da kireçlenme gibi durumlardan ileri geliyor ise, tedavi süreci uzun ve sancılı olabilmektedir. Bu durumda hastanın doktorun önerdikleri ve kullanımına izin verdikleri dışında, rastgele ilaç kullanmaması gerekir. Olası anormal bir durum ortaya çıkması halinde, durum mutlaka doktora bildirilmelidir. Eklemlerde şişlikler ağrı ile birlikte ortaya çıkmış ise ya da şişlik sonrasında ağrı oluşumu söz konusu ise mutlaka kısa bir zaman içinde doktora gidilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git