Ön Baldır Ağrısı

Ön Baldır Ağrısı
14 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.305 kez okundu.

Ön baldır ağrısı şikayetine özellikle sporla aktif şekilde uğraşan kimselerde daha fazla rastlanmaktadır. Diz ile ayak bileği arasında kalan bölüm olan baldırın ön veya arkasında ağrı belirebilir. Bizler bu yazımızda ön baldırda baş gösteren ağrının nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ön Baldır Ağrısı Neden Olur?

Ön baldır ağrısı denildiğinde akıllara ilk gelen neden baldıra alınan sert darbe veya hasarlardır. Travma etkenleri diye ifade edilen bu durumlardan ötürü baldırda ağrı olması kaçınılmazdır. Ancak ön baldır ağrısının tek sebebi travma etkenleri değildir. Altında yatan pek çok basit veya ciddi sebep olabilir.

1-)Ani Bir Hareket Yapmak

Özellikle spora yeni başlamış kimselerde bu sebepten ön baldır ağrısı sorununa sık rastlanır. Birden bire yapılan fiziksel hareketlerin akabinde baldır bölgesindeki kaslarda incinme meydana gelebilir ve bu durum kendini ağrı şeklinde belli eder. Olası ön baldır ağrısının önüne geçmek adına; ani ve birden yapılabilecek fiziksel aktivitelerden uzak durmakta fayda vardır. Spor yapmadan önce muhakkak vücuttaki kaslar, ufak egzersizlerle ısındırılmalı ve ağır hareketlere hazır hale getirilmelidir.

2-)Ağır Fiziksel Aktivitelerde Bulunmak

Sportif hareketlerde vücudumuzun alışık olduğu belirli bir tempo mevcuttur. Bu tempo sürekli aktif olarak spor yapan kimseyle, hiç spor yapmayan kişi arasında tabii ki farklıdır. Sürekli egzersiz yapan kimselerin tabiri yerindeyse dayanıklılık konusunda eşik değeri daha yüksekken, spor yapmayan kişilerin daha düşüktür. Buna bağlı olarak vücudun bu eşik değerinden daha fazla zorlanılması ve haddinden fazla ağır fiziksel aktivitelerin içerisinde girme durumları ön baldır ağrısına sebebiyet verebilir.

3-)Travma Etkenleri

Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların bir çoğunun sebebi travma etkenleridir. Bacaklarımız gün içinde sürekli olarak aktif olarak çalışır vaziyette olduklarından, dışarıdan gelebilecek hasar ve darbelere de oldukça müsaittirler. Baldıra doğru alınabilecek sert darbeler, ön veya arka baldır bölgesinde ağrıya yol açabilir. Alınan darbe çok şiddetli olmadığı sürece ön baldır ağrısının kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir.

4-)Kan Pıhtılaşması

Ön baldır ağrısının bir diğer nedeni de kan pıhtılaşma problemidir. Yaralanma veya kesik durumunda çok fazla kan kaybetmeyi önleyen durum olarak tanımlanan kan pıhtılaşmasının olmadığı durumda, ön baldır ağrısı meydana gelebilir. Bu etken madde felç ve kalp krizi gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer ön baldır ağrısına ilgili bölgede kızarıklık, şişlik ve aşırı sıcaklık gibi başka sorunlar da eşlik ediyorsa mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Eşlik eden şikayetlerin yanı sıra tek başına ön baldır ağrısı bir süredir devam ediyor ve yürürken, koşarken, merdiven çıkarken engel olabilecek seviyede oluyorsa da mutlaka doktora gidilmelidir.

Ön Baldır Ağrısı Tedavisi

Ön baldır ağrısının altında kan pıhtılaşma sorunu gibi ciddi sebepler olabileceğinden kesinlikle doktora başvurulması önerilir. Fakat belirli başlı evde uygulanabilecek yöntemlerle de ağrının bir nebze de olsa bastırılması/giderilmesi sağlanabilir.

1-)Masaj Tedavisi

Ön baldır ağrısının dindirmenin en basit ve etkili yöntemlerinden biri masaj uygulamasıdır. Baldır bölgesini hafif hareketlerle ovalamak ve bacağın dinlendirilmesini sağlamak, ağrıyı dindirecektir.

2-)Bacağın Hareket Ettirilmemesi/İstirahat

En azından bir süreliğine ağrının hissedildiği bacağın dinlendirilmesi, fazla yorulmaması ön baldır ağrısının önüne geçecek yöntemlerden bir başkasıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git