Miyoplar Gözlük Kullanmazsa Ne Olur?

Miyoplar Gözlük Kullanmazsa Ne Olur?
14 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.497 kez okundu.

Miyopi görme bozukluğunda akla ilk gelen konu gözlük kullanımıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında; “gözlük kullanmazsam ne olur” sorusu gelmektedir. Yazımızın devamında hem miyopun tanımından hem de miyopi rahatsızlığında gözlük kullanımının etkilerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Miyop Nedir? Neden Olur?

Uzağı görememe problemi olarak tanımlanan miyop rahatsızlığında yakındaki cisimler net bir şekilde algılanabilirken, uzaktaki cisimler tam olarak görülemez. Genellikle kalıtsal faktörlerin etkisiyle kişide baş gösteren miyopi görme bozukluğu genetik yatkınlığın dışında; erişkin zamanda çok fazla kitap okuma, ışığın yetersiz olduğu ortamda gözleri kullanma ve yetersiz beslenme gibi etkenler de görme bozukluğuna yol açabilmektedir.

Miyopta Gözlük Kullanımı

Miyop rahatsızlığının tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gözlük kullanımı gelmektedir. Gözlük kullanımı bu hususta bilinenin aksine göz derecesini, numarasını küçültmez. Yalnızca kişiye görme konforu ve rahatlığı sağlar. Gözlük yerine kontakt lens kullanımı da tercih edilebilir.

Miyop Kişiler Gözlük Kullanmazsa Ne Olur?

Miyop rahatsızlığı bulunan kişiler gözlük kullanmazsa göz bozukluklarının artacağı düşünülür. Halbuki bu doğru bir düşünce değildir. Miyop kişiler gözlük kullanmazsa, görme konforları ve görüş alanları bozulur. Buna bağlı olarak uzağı tam net görememeden dolayı gündelik yaşamı etkileyebilecek kazalar meydana gelebilir. Ayrıca gözlerde zamanla estetik kaygılar da oluşabilir. Daha sağlıklı ve net bir görüş için kişi gözlük veya lens her ne kullanıyorsa, bunların kullanımına devam etmesi önerilir.

Miyop Ne Zaman Durur?

Miyopi göz bozukluğu genellikle kendisini 6-7’li yaşlarda belli etmeye başlar. Vücudun gelişimiyle orantılı olarak rahatsızlık, yirmili yaşlara dek farklı oranlarla ilerleme gösterebilir. 20’li yaşların ardından miyopi rahatsızlığının ilerlemesi eskiye nazaran daha yavaş ve az olur.

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

Miyop rahatsızlığında uygulanabilen pek çok tıbbi tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

  • Excimer Lazer Yöntemi: Excimer lazer yöntemi ile birlikte korneanın üstünde bulunan izler yok edilerek, miyop rahatsızlığı eksi 12 dereceye kadar iyileştirilebilmektedir. Tedavi en erken yaş olarak 18 yaşında uygulanabilir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte lazer yöntemiyle tedavi çok kısa sürede sağlanabilmektedir. Tedavi her ne kadar etkili ve kesin bir çözüm olsa da, kesinlikle göz doktorunuzun tavsiyesi üstüne olmalıdır.
  • Gözlük veya Lens Kullanımı: Miyop denilince akla gelen ilk tedavi yöntemi gözlük veya lens kullanımıdır. Görme konforu ve rahatlığı sağlayan bu yöntem, uzun vadede baş gösterebilecek göz tembelliğinin de önüne geçmiş olur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git