Mide Üstünde Ağrı

Mide Üstünde Ağrı
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 785 kez okundu.

Hayatın devam etmesi için oldukça önemli bir yere sahip olan mide, genel olarak bireylerin sorun yaşadığı organların da başında gelmektedir. Soğuk algınlığından enfeksiyonel rahatsızlıklara, hepsi bir şekilde midede etki göstermekte ve ciddi anlamda rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Sindirim sistemini etkileyen ya da doğrudan bu sistem üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Mide Üstünde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Midede ortaya çıkan ve doğrudan mide öz suyu ile ilgili sorunlarda ya da mide asidi ile ilgili problemlerde, mide üst bölümünde ağrı ortaya çıkabilmektedir.
  • Ciddi mide sorunlarından bir tanesi olan gastrit, midede ağrı ve acı oluşmasına yol açabilmektedir. gastrit, mide asidinde artış oluşması ile ortaya çıkan bir problemdir. Mide asidi boğazda ve yemek borusunda ilerleyerek, bu bölgelerde tahriş oluşmasına neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse ciddi sorunlar doğurabilmektedir.
  • Gıdaların çok soğukken tüketilmesi, özellikle buzdolabından alınıp doğrudan içilen su ya da dondurma gibi gıdaların çok hızlı bir biçimde tüketilmesi sonucunda, midede üşüme meydana gelebilir ve bu da midenin üst bölümünde ağrı oluşmasına yol açabilir.
  • Ülser hastalığı yine midede ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır ve midenin üst bölümünde ağrıya yol açabilmektedir. Ülser, midenin iç duvarında yara oluşması durumudur ve çok fazla ilaç kullanımı yahut yoğun şekilde alkol tüketimi ile ortaya çıkmaktadır. Tedavisi elzem olan rahatsızlıklardan bir tanesidir.
  • Yine mide hastalıklarından biri olan ve pek çok kişide sıkça ortaya çıkan reflü de daha çok stres faktörleri dolayısıyla meydana gelen, ciddi olarak midenin üst bölümünde ağrı oluşumuna sebebiyet veren durumlardan bir tanesidir. Mide asidi artışına bağlı olarak ortaya çıkan reflü, bu asidin yemek borusu kapakçığına zarar vermesi sonucunda meydana gelir. Tedavisi gerçekleşmeyen reflü, ilerleyen aşamalarda mide kanamasına da yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır.
  • Tüm bu sebeplere ek olarak, safra kesesinde oluşan safra taşları da mide üstünde ağrı nedenlerinden bir başkasıdır. Ciddi ve hayati riske sahip olan sağlık sorunlarına yol açabilen de bir durumdur.

Mide Üstünde Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide hastalıkları, stresten beslenmektedir. Farklı sebeplerle oluşmuş olsa da ülser, reflü ve gastritte, stres faktörlerinin çok fazla olması halinde, ağrının şiddetlenmesi söz konusu olacaktır. Bunun yanında çok acı, fazlasıyla baharatlı ve aşırı yağlı gıdaların tüketilmesi de bu bölgede oluşacak ağrıyı tetikleyen unsurlardır.

Midede oluşan rahatsızlıkların ciddi sağlık sorunlarına dönüşmemesi açısından, mutlaka mide üstünde ağrı hissedildiğinde doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktor tarafından ilaç verilmesi halinde, bu ilaçlar son derece düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git