Mide Ağrısı Kola Vurur mu?

Mide Ağrısı Kola Vurur mu?
13 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.112 kez okundu.

Karnın üst sol tarafında sindirimden sorumlu organımız olan midede çeşitli sebeplerden kimi zaman ağrı şikayetleri baş gösterebilmektedir. Mide ağrıları genellikle çok fazla yemek yemek veya hazımsızlıktan kaynaklansa da kimi zaman daha ciddi problemlerin sinyali olarak da görülebilmektedir.

Vücudumuzun ilgili bölgesinde problem olduğunu anlamamız için genellikle ağrılar baş gösterir. Ağrıyan bölge neresi olursa olsun o bölgeyle veya organla ilgili sorun olduğunu düşünürüz. Bu durum mide için de geçerlidir. Midede ağrının baş göstermesi, mide organında işlerin yolunda gitmediğini gösterir diyebiliriz.

İçeriğimizin devamında mide ağrısının kola ve sırta vurup vurmayacağından ve mide ağrısının başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Mide Ağrısı Kola Vurur mu?

Mide ağrıları genellikle kısa süreli ve anlık olsalar da kimi zaman çok ızdırap dolu ve uzun süreler alabilen ağrılar olabilmektedir. Ağrının çok şiddetli olmasına bağlı olarak ağrı hissi; mide dışında başka organlarda da baş gösterebilir. Şiddetli mide ağrılarının kolu etkileyip etkilemeyeceği en çok merak edilen konular arasında gelmektedir.

Eğer mide ağrısı çok şiddetli seyrediyorsa, omuz ve kol bölgelerine de ağrı olarak yansıyabilir. Ancak hissedilen ağrı illa ki midedeki bir problemle ilintili olmayabilir. İki şikayet tamamen birbirinden bağımsız olarak da gözlenebilmektedir.

Mide Ağrısı Sırta ve Göğüse Vurur mu?

Mide ağrısının kola vurup vurmayacağından sonra en çok merak edilen bir diğer konu da, mide ağrılarının sırt ve göğüs bölgesine yansıyıp yansımayacağıdır. Eğer şiddetli bir mide ağrısı mevcutsa, ağrılar sırta ve göğüse vurabilir. Sırt ve göğüste ağrıya sebebiyet verebilir.

Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Fazla ve Hızlı Yemek Yemek

Öğünlerde çok fazla yemek tüketmek ya da hızlı bir şekilde yemek yemek, sindirim sorunlarına yol açarak mide ağrısına davetiye çıkartabilir. Öğünlerde daha yavaş yemek yemek ve porsiyonları küçültmek, olası mide ağrısı probleminin önüne geçebilir.

2-)Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Mide ağrısının sık karşılaşılan sebeplerinden bir diğeri ise enfeksiyonel durumlardır. Bakteri veya virüs temelli enfeksiyona bağlı olarak midede ağrı şikayeti baş gösterebilir. Bozuk gıdaların tüketilmesinden veya son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin yenmesinden ötürü enfeksiyona ve bunun akabinde mide ağrısı şikayetine fazlaca rastlanabilmektedir.

3-)Stres

Psikolojik etkenlerin en zararlılarının başında, modern çağın en büyük sorunlarından olan stres gelmektedir. Stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler vücutta bir takım olumsuz fiziksel sonuçlar doğurabilmektedirler. Aşırı stres duymak hormonları etkileyerek, mide ve bağırsakta spazm, ağrı oluşumlarına sebebiyet verebilir. Hem kaliteli ve uzun yaşam sürmek için hem de stresten kaynaklı gelişebilecek hastalıkları önlemek adına stresten uzak durmakta yarar vardır.

4-)Kabızlık

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve boşaltımın rahat yapılamaması kabızlık olarak tanımlanır. Kabızlığa bağlı olarak midede ağrı ve spazm hissedilebilir. Bu sebepten kaynaklanan mide ağrısının giderilebilmesi için öncelikle kabızlık probleminin önüne geçilmelidir.

5-)Mide Hastalıkları

Gastrit, ülser halk arasında en sık görülen mide rahatsızlıklarıdır. Bu sağlık problemlerinden dolayı midede ağrı problemi baş gösterebilir. Özellikle de bu tarz mide hastalıklarına sahip kişilerin aşırı baharatlı, yağlı gıdalar tüketmesinden ötürü mide ağrısı sorununa daha sık rastlanmaktadır.

6-)Gıda İntoleransı

Sindirim sisteminin bazı yiyecekleri sindirmesinde zorlanması söz konusu olabilmektedir. Bazı gıda ürünlerinde gerçekleşen bu durum gıda intoleransı olarak tanımlanır. Kişiden kişiye farklılık gösteren gıda intoleransından dolayı mide ağrısı problemi baş gösterebilir.

7-)Diğer Nedenler

  • Aşırı kilo,
  • İltihap ve tahriş.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrısının tedavi yönteminde altında yatan neden büyük önem taşımaktadır. Ağrı eğer fazla yemek yemek veya çok hızlı yemek tüketmek gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa, kısa zaman içerisinde geçmesi beklenir ve korkulacak bir durum yoktur. Fakat ağrı bir süredir devam ediyor ve şiddetli seyrediyorsa ayrıca basit bir etkenden dolayı olduğu düşünülmüyorsa, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git