Maket Bıçağının Ucu Nasıl Değiştirilir?

Maket Bıçağının Ucu Nasıl Değiştirilir?
11 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.301 kez okundu.

Maket bıçağını ince ucu dolayısı ile birçok yerde kullanılabilir. Özellikle maket yapımında sıklıkla tercih edilen bıçaklardan biridir. Kullanımı oldukça kolay olsa da maket bıçağı kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Çok keskin olduğu için kazalara sebep olabilir.

Maket bıçağının diğer ismi falçatadır. Alet çantalarında, evde, ofiste birçok yerde maket bıçağı bulunur. İnce detaylı yerlerin kesiminde makastan daha kullanışlıdır. Ya da karton ve köpük kesiminde makas veya normal bıçak yerine maket bıçağı kullanılır. Çok uzun süre kullanıldığı takdirde maket bıçağı zamanla keskinliğini kaybedecektir. Bu gibi durumlarda yeni bir maket bıçağına ya da maket bıçağının ucunun değiştirilmesi gerekir.

Maket bıçağının ucunu da, maket bıçağını aldığınız poşetin içerisinde yedekleri olmalıdır. Eğer yedek haklarınızı daha önce kullanmadıysanız yeni uç almanıza gerek yoktur. Fakat daha önceden yedek maket bıçağı uçlarınızı kullandıysanız da en yakın kırtasiyeden ya da hırdavat ürünlerinin satıldığı bir dükkandan temin edebilirsiniz. Maket bucağı uçlarının maliyetleri de çok değildir. Fakat maket bıçağınızın kalitesine göre değişir.

Maket bıçağına ihtiyacınız olduğunda kırtasiyelerden ya da hırdavatçılardan temin edebilirsiniz. Çok yüksek fiyatlar olacağı gibi çok düşük bütçeli maket bıçaklarını da görebilirsiniz. 2 TL’ye de maket bıçağı alabilirsiniz 100 TL olanlarına da rastlayabilirsiniz. Bu nedenle her kesimden insan bütçesine uygun olanı alabilir.

Mimarlık, tasarım ile alakalı bölümleri okuyan öğrencilerin ödev yapımında en büyük ihtiyaçlarından biri maket bıçağıdır. Maket bıçağını kullanırken ya da muhafaza edilirken mutlaka emniyet kilidi kapalı olmalıdır. Evde alet çantasını mutlaka çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Maket Bıçağınızın Ucunu Değiştirme Aşamaları

  1. Maket bıçağınıza uygun bir maket bıçağı ucu temin etmelisiniz. Eğer yeni bir uç alacaksanız taşırken bir gazeteye ya da kalın bir kağıda sarmayı unutmamalısınız.
  2. Değişim işlemine başlamadan önce elinize koruyucu bir eldiven takmalısınız.
  3. İşlevselliğini kaybetmiş olan bıçak tekrar kullanılamaz. Maket bıçağınızın arka tarafında bulunan aparatı açarak eski bıçağı çıkarabilirsiniz. Eski bıçağınızı çöpe atmadan önce bir kağıda sararak atarsanız çöp poşetinizin yırtılmasını da engelleyecektir.
  4. Aldığınız yeni bıçağı dikkatli bir şekilde eski bıçağın yerinde sürükleyiniz. Sonuna kadar sürüklediğinizde bıçağın son bölümünü aparatın üzerine getirmelisiniz. Tamamen takabilmek için itme aparatını kullanmalısınız. Takıldığına emin olabilmek için bıçağı sürüklemeyi deneyiniz.
    Ardından bıçağı ters çevirerek yere düşüp düşmediğini test etmelisiniz. Maket bıçağınızı, yeni bıçak taktıktan sonra tüm parçalarını kontrol ettikten sonra kullanabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git