Limon Tuzu ile Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Limon Tuzu ile Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.549 kez okundu.

Günlük yaşamda, hem sudan hem vakitten tasarruf etmemizi sağlayan, mutfağın yapı taşı olan aletlerden biridir bulaşık makinesi. Elde yıkanan bulaşıklara göre büyük oranda su tasarrufu yaparken, inatçı lekeleri çıkarmak için ellerin ve tırnakların yıpranmasına da engel olur. Bir insanın kirini çıkarmak için belki de 5 kere bulaşık deterjanıyla üzerinden geçeceği tabağı, tek seferde yıkar.

Birçok insanda, bulaşık makinesi bir temizlik aleti olduğu için temizlenmeye ihtiyacı olmadığı algısı vardır. Kesinlikle hayır. Bulaşık makinesi temizliği çok önemlidir. Sonuçta yediğimiz, içtiğimiz bardaklar ve tabaklar; makinenin içindeki bir kimyasalı ya da kiri bize de mikrop olarak taşıyabilir. Dolayısıyla bulaşık makinenizin temizliğine özen göstermeniz gerekir.

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bulaşık makinesinin içi, filtresi, pervanesi ve dış yüzeyi, hiçbir nokta atlanmadan baştan aşağı temizlenmelidir. Mümkünse ayda 1 kere yapılması gereken bir temizliktir.

  • Bulaşık makinesinin deterjan gözünün temizliği için karbonat, sirke, limon gibi çeşitli yöntemler vardır. Tercihinize göre değişiklik gösterir, her birini suyla karıştırıp göze dökerek deneyebilirsiniz. 1 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı karbonat veya bir miktar limon temizlemeniz için yardımcı olabilecektir. Deterjan gözüne herhangi birini döktükten sonra makinenizi yüksek dereceli sıcak su programında, boş bir şekilde çalıştırın.
  • Makinenin en alt kısmındaki filtreler mutlaka ayda ya da birkaç ayda bir de olsa yerlerinden çıkarılıp, musluk altında suya tutulmalıdır.
  • Makinenin içindeki pervaneyi yerinden çıkarıp, su altında yıkamanız gerekir. Pervaneye herhangi bir yemek artığı kaçtığında, onun dönmesini zorlaştıracaktır. Bu yüzden kontrol etmeli ve temizliğini yapmalısınız.
  • Dış yüzey temizliğine gelecek olursak, nemli bir bez işinize yarayacaktır. Özellikle mikrofiber bezler, bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır.

Karbonat, sirke bulaşık temizliği konusunda ilk başvurulan yöntemlerken, limon tuzu yöntemi hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Limon Tuzu ile Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kimi bulaşık makinesi tablet üreticileri makinenizi tabletler haricinde hiçbir şeyle temizlememeniz gerektiğini sıklıkla vurgularken, limon tuzu ciddi bir kireç sökücü özelliğe sahiptir. Dilerseniz limon tuzunu önce su ısıtıcınızın içine çok az bir kaynar suyla dökerek, kireç çözücü özelliğini görebilirsiniz. Limon tuzu ile temizlik basit. Yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Bulaşık makinenizin içine bir avuç kadar limon tuzunu serpin. Her yere eşit şekilde serpmeye dikkat edin. Daha sonra makinenizi yüksek sıcaklıkta ve tercihen boş bir şekilde çalıştırın. Makineniz durduğunda, tüm mekanizması temizlenmiş olacaktır.
  • Makinenin içine limon tuzu dökmek içinize sinmediyse, aynı işlemi limon tuzunu sadece deterjan gözüne dökerek de deneyebilirsiniz. Yine makinenizin boş olması gerekir. Deterjan gözüne alabildiği kadar limon tuzunu ekledikten sonra makinenizi yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Yıkama bittiğinde makineniz tertemiz olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git