Kulağıma Uğultu Geliyor

Kulağıma Uğultu Geliyor
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 544 kez okundu.

Kulak uğultusu ya da tıp literatüründeki adıyla tinnitus, kulakta duyulan çeşitli sesleri ve çınlamayı ifade etmek için kullanılmaktadır. Bazen bir uğultu ve bazen de kalp atış sesi, zaman zaman kulakta duyulabilmektedir. Oldukça yaygın bir durum olan kulak uğuldaması, kulakla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan işitme kaybı da nedenlerden bir tanesidir.

Her ne kadar kişinin günlük yaşantısını etkilese de ciddi bir sorun olmayan kulak uğultusu, tedavi sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

  • Tam anlamıyla ortaya çıkış nedeni bilinmese de kulak uğultusu, iç kulakta ortaya çıkan bir hasar sonucu ortaya çıkabilir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, 60 yaşın üzerindeki kişilerde kulak uğuldaması ortaya çıkabilir.
  • Çok yüksek sese maruz kalan ve uzun süreli olarak yüksek sesin etkisinde kalan kişilerde, bir süre kulak uğuldaması ya da çınlama sorunu ortaya çıkabilmektedir. Her iki kulakta birden bu sorun ortaya çıkabilir. İşitme kaybı genel olarak geçici olsa da, nadir durumlarda kalıcı hasar orta çıkabilmektedir.
  • Kulak temizliği son derece önemlidir. Ancak bireysel olarak kulağın temizlenmesi esnasında, hatalı işlemler nedeniyle (kulak çubuğu kullanmak, kulağa yabancı cisimler sokmak vs.) kulak kiri kulak zarı önünde birikebilir. Aynı şekilde temizliğin hiç yapılmaması da kulak içinde çok fazla kir birikmesine neden olabilir. Kulak kirinin temizliği, içine hiçbir cisim sokulmadan yapılmalıdır. Söz gelimi duş alma esnasında elle kulak kapatılarak vakumlama yapılabilir. Yahut doktor tarafından kulak içinde biriken kirler bir aparat yardımıyla alınabilir. Ancak kulak yıkama işlemi oldukça tehlikelidir ve kulak zarının delinme olasılığı bulunduğu için tavsiye edilmemektedir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar da yan etkileri dolayısıyla kulakta uğultu ya da çınlamaya sebebiyet verebilmektedir. İlacın dozu arttıkça uğultu miktarı da o kadar artar.
  • Kulakta meydana gelen bazı enfeksiyonel rahatsızlıklar da kulak uğuldaması sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Hipertansiyon, ani bir şekilde ortaya çıktığında kulak uğultusu da beraberinde ortaya çıkabilmektedir.

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak uğultusunun tedavisinde, sebepler oldukça önemlidir. Sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkan uğuldamalarda, kan damarlarından kaynaklanan sorunların olup olmadığına bakılır. Daha sonra kulak kirinin temizlenmesi işlemi uygulanabilir. Eğer sorun kullanılan ilaçlardan kaynaklanıyor ise bu ilaçlar doktor tarafından muadilleri ile değiştirilebilir ya da ilaçların dozu duruma göre azaltılabilir.

Kulakta meydana gelen uğultunun ortadan kaldırılması için gürültü bastırma tekniği de uygulanabilmektedir. Elektronik bir alet yardımıyla ses dalgaları kulağa verilerek çınlama ve uğultu engellenebilir. İşitme kaybı nedeniyle oluşan uğultunun tedavisinde, işitme cihazları ya da maskeleme cihazları da kullanılabilmektedir.

Bunlara ek olarak uğultuya neden olabilecek çok yüksek sesli ortamlardan uzak durmak, stres faktörlerinden kaçınmak gibi uygulamalar da uğultunun azaltılmasında etkili olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git