Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir?

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenir?
2 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 743 kez okundu.

Küflenmiş güveç nasıl temizlenir en çok merak edilen sorulardan birisidir.Güveç topraksı yapıya sahip bir üründür ve mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Güveçi temizleyerek uzun yıllar kullanabilir ve mutfaklarınızda çok lezzetli tarifler denemeye devam edebilirsiniz. Güveç günümüzde çok tercih edilen ve yöresel yemeklerin yapımında kullanılan bir üründür. Güveç kaplar olduğu gibi tencereler de bulunur.

Uzun süre bekleyen çoğu eşya zaman içinde küflenebilir. Bunun sebebi nemli bırakılmasından kaynaklıdır. Nemli bırakılan ürünler bir süre sonra havadaki bakteriler ile birleşerek ürünün küflenmesine neden olan etkenler başında yer almaktadır. Küflenmiş olan güveçi temizlemek için ise birçok farklı yöntem bulunur. Bu şekilde temizlenen ve küflerinden arındırılan güveci yemek yapmak için kullanmaya devam etmek hijyenik açıdan da uygun bir tercih olacaktır.

Küflenmiş Güveç Nasıl Temizlenmeli?

Küflenmiş olan güveçi temizlemek için basit olan birçok farklı yol bulunur. Güveçi küflerinden arındırmak için izlenebilecek bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Peçete ile Temizleme

Güveçiniz uzun süre beklemekten dolayı küf tuttuysa bunun için üzülmenize artık gerek yok. Evde uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden birisi peçete ile temizliktir. Tek kullanımlık kuru bir bez ile güveçteki küflü yerleri silebilir ve uzun süre küflenmeden kullanım yapılmasını sağlayabilirsiniz. Küflerini temizlediğiniz kuru bezi bu kullanımdan sonra ise atmanız gereklidir, bir daha kullanımı hijyen kuralları açısından doğru olmayacaktır.

2-)Çamaşır Suyu ile Temizleme

Küflenmiş olan güveci temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise çamaşır suyu ile temizlemedir. Bunun için bir miktar çamaşır suyu kullanımı yapmanız yeterli olacaktır. Kullanım için az miktarda hazırladığınız çamaşır suyunu güveçin içine dökün ve daha sonra bir süre bekledikten sonra üzerine sıcak su dökün. Tek kullanımlık bir bez ile güveçin içini temizledikten sonra tekrardan bol su ile durulayın. Bu şekilde kullanım ile güvecin içindeki küflenmiş bütün yerleri hızlıca temizlemeniz mümkün olacaktır.

3-)Sıcak Su İçinde Bekletin

Küflenmiş olan güvecin temizlenmesi içinde evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise sıcak su içinde bekletmektedir. Bu yöntemi uygulamak için güveç içine kaynamış bir miktar su dökün ve bir süre bekledikten sonra da içinde kimyasal olan sıcak suyu güvecin içine dökün. Son olarak ılık bir su ile güvecin içini iyice temizledikten sonra kurumasını bekleyebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Güveç Neden Küflenir?

Güvecin küflenmesinin birçok farklı sebebi bulunur. Bunlardan en sık görülen neden topraksı maddeden üretilmiş olan güvecin ıslak bir şekilde muhafaza edilmesidir. Güveç ıslak şekilde bekletildiğinde mikroorganizmalar ile buluşması daha kolay olmaktadır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git