Kolda Damar Şişmesi ve Acıması

Kolda Damar Şişmesi ve Acıması
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.401 kez okundu.

Kolda damar şişmesi ve acı hissi, dolaşım sistemi ile ilgili sorunların habercisidir. Tedavi işlemlerinin uygun şekilde yapılabilmesi için mutlaka sorun tespit edilmelidir. Tespit aşamasında, damarların ne sıklıkta şiştiği ve ağrının ne kadar süredir devam ettiği gibi bilgilerin iletilmesi son derece önemlidir.

Kolda Damar Şişmesi ve Acı Nedenleri Nelerdir?

  • Kollarda ortaya çıkan damar şişmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrının temel nedeni, dolaşım sisteminde meydana gelen sorunlardır. Damar şişmesi, ilerleyen aşamalarda damar tıkanıklıklarına neden olabilecek riskli bir rahatsızlık olduğu için tedavisi muhakkak yapılmalıdır.
  • Kollarda şişlik oluşması, fark edilmemiş ve bir anda ilerlemiş damar tıkanıklıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Damarlarda iltihaplanma da bir başka damar şişmesi ve ağrıması nedenidir.
  • Kollarda damar tıkanıklığının meydana gelmesinde bazı etmenler söz konusudur. Özellikle kolların damarlardan tam anlamıyla kan akışı alamaması ya da bölgesel olarak beslenmenin yetersiz kalması gibi durumlara da yol açabilir. Damar tıkanıklığı atardamarda yahut toplar damarda meydana gelebilmektedir.
  • Damar tıkanıklığına yol açan en önemli etmenlerden bir tanesi, kişinin çok fazla sigara kullanmasıdır. Sigara, kalp ve damar hastalıklarında temel tetikleyiciler arasında yer alır ve vücutta önüne geçilemez hasarlara yol açabilir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı olan bireylerde şu belirtiler görülebilmektedir:

  • Kolda şişme,
  • Uzun süredir devam eden bölgesel ağrı,
  • Morarma,
  • Bölgesel his kaybı,
  • Sürekli yorgunluk ve halsizlik.

Bunlar ciddi damar tıkanıklığı belirtileridir ve kişinin acilen doktora gitmesini gerektirir. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı mevcutsa muayene kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kolda Damar Şişmesi ve Acı Tedavisi

Alanında uzman bir doktora gidip muayene olmak en önemli adımdır. Doktor tıkanıklığın ortadan kaldırılması için ilaç kullanımı tavsiye etmiş ise verilen ilaçlar mutlaka belli bir düzen içinde alınmalıdır. Kronik bir damar tıkanıklığı sorunu mevcut ise ilaç kullanımında azami dikkat gerekir.

Damarlarda şişme ve acı – ağrı sonucunda hasar oluşumu söz konusu olduğunda, bölgeye bireysel olarak müdahale yapılması sakıncalı ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kas gevşetici ilaçlar doktora danışıldıktan sonra ağrının hafifletilmesi için kullanılabilmektedir. Damar rahatsızlıkları kronik bir hale gelmiş ise mutlaka doktor tarafından reçeteli ilaç verilmeli ve bu ilaçlar bireysel olarak kullanılmalıdır. İlaçların kişiye özel olduğu unutulmamalı, rastgele ilaç alınmamalıdır.

Bireysel olarak damar şişmesi, ağrı veya acı meydana gelen bölgeye ılık su ile masaj yapmak etkili olabilir ve ağrının hafifletilmesini sağlayabilir. Bölgeye baskı uygulanması kesinlikle yanlıştır. Ortaya çıkabilecek en ufak bir anormal durumda mutlaka hekime bilgi verilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git