Kek Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Kek Bayatlamadan Nasıl Saklanır?
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.804 kez okundu.

Hamur işlerinin klasiklerinden olan kekler, hepimizin severek yediği tatlılardandır. Büyük küçük demeden; limonlu, çikolatalı, frambuazlı ayırt etmeden, yanına bir de çay, kahve eşlik ederse tadından yiyemeyiz neredeyse. Kek, yemeği sevdiğimiz kadar muhafaza edilmesine de dikkat etmemiz gerekir. Ev yapımı kekler katkı maddesi içermemesinin yanı sıra, içeriğindeki yumurta sebebiyle kolaylıkla bozulabilmekte ve yumuşak, kabarık yapısını kaybedebilmektedir.

Kekler için tazelik önemlidir. Fırından çıktığında yediğiniz ve birkaç gün sonrasında yediğiniz kekten aynı tadı alamazsınız. Bunun için henüz yapım aşamasındayken, yenmeyeceğini ön görebildiğiniz fazla kek malzemesini sonra kullanmak üzere buzdolabına koymak en sağlıklısıdır. Bir kek yapıp onu bir ay boyunca yemeyi bekleyemezsiniz ama bir iki gün daha ömrünü uzatabileceğiniz birkaç püf nokta var.

Kekler Bayatlamadan Nasıl Muhafaza Edilir?

  • Kekin yapım aşamasında şekeri az gelirse daha kolay bayatlarken, şeker fazla olduğunda daha geç bayatlayacaktır.
  • Evde yapılan kekler pişirildikten sonra kabarıklığının ve dokusunun bozulmasına önlem olarak, belirli bir süre soğutulup sonra dilimlenmelidir. Dilimlenen kekler, mutfak/yemek malzemesi satan her yerde kolayca bulabileceğiniz fanus biçimindeki kek kaplarında saklanmalıdır. Tabiki kek güneş ışığı almayan, ocaktan uzak bir yere konulmalıdır. Kekin durduğu yerin mümkün olduğunca loş ışık alması gerekir. Kekler soğuduktan sonra ısıdan uzak durmalıdır.
  • Kekler soğutulduktan sonra eğer cam tepsideyse tepsisi ile birlikte, kek kalıbındaysa kalıptan çıkarılır. Sonra streç film ile sarılmalıdır. Duruma göre streç yerine alüminyum folyo da kullanabilirsiniz. Streçleme ya da folyolama işlemi sırasında kekin üstünü hava almayacak şekilde kapattığınızdan emin olun. Folyo ya da streçle paketlenen kek, sonrasında yine ısıdan uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.
  • Yukarıda da belirtildiği gibi hemen tüketilmeyecek olan kekler, kalıbıyla ya da soğutulup dilimlendikten sonra buzdolabı poşetine veya saklama kabına konarak buzlukta saklanabilir. Buzlukta bekleyen bu keklerin, tüketileceği zaman önce bir süre fırında ya da mikrodalgada ısıtılmış olmasında fayda vardır. Daha taze olacaktır.
  • Tepside/kapta kalan kek parçalarını da ufak eşit parçalara bölerek aynı yöntemle, dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Bu parçalar daha sonra yapacağınız kek, kurabiye vb. tatlı yapımında işinize yarayacaktır.
  • Bayatlamış olan fakat israf etmek istemediğiniz kek parçalarınızı yeni bir tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Bayat kek içeren tariflere internetten kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Islak kekleri ise serin ve kuru yerde saklamak yerine, normal keklerde olduğu gibi soğumasını bekleyip dilimleyerek buzdolabında muhafaza etmeniz gerekecektir. Dışarıda kaldığı takdirde daha çabuk bozulacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git