Kasık ve Bacakta Ağrı

Kasık ve Bacakta Ağrı
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 777 kez okundu.

Kasıklarda ve bacakta aniden ve eş zamanlı olarak ortaya çıkan ağrılar, kişinin telaşlanmasına ve panik yaşamasına neden olabilmektedir. Bu ağrıların hangi bölgeden kaynaklandığı, ağrının nereden başladığı ya da ne şiddette olduğu gibi detaylar açığa kavuştuğunda anlaşılmaktadır. Genel olarak bu tür ağrılar sindirim sisteminde başlamakta ve bacak bölgesinde de kendini hissettirmektedir.

Kasık ve Bacakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin yaşantısına sorunsuz olarak devam etmesinde büyük bir öneme sahip olan sindirim sisteminde ortaya çıkan herhangi bir sorun, doğrudan yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu bölgede oluşan iltihaplanma ya da enfeksiyonlar, kasık ve bacakta ağrı oluşmasına yol açabilmektedir. Üreme organlarında iltihaplanma bu durumun temel nedenlerinden bir tanesidir.
  • İdrar yollarındaki enfeksiyonlar, bacak ve kasık ağrısına neden olabilmektedir. İlk olarak genital bölgede rahatsızlık, kaşıntı ve idrara çıkmada sorunlarla başlayan idrar yolu enfeksiyonları gibi böbreklerde taş düşmesi veya iltihaplanma sonucunda da bacakta ve kasıklarda ağrı hissedilebilmektedir. Taşın idrar yoluna düşmesi ile kişi çok şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalabilir. Her iki durumda da kişinin bol bol su içmesi tedavi süreci için oldukça önemlidir.
  • Apandis iltihaplanması, yani apandisit sorununun ortaya çıkması halinde de kasıklarda ağrı ortaya çıkabilmektedir. Apandisit çok ciddi ve sağlık açısından riskli bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisine hemen başlanması çok önemlidir. Durumun teşhisi ne kadar çabuk yapılır ise tedavi de o oranda başarılı olacaktır.

Kasık ve Bacakta Ağrı Tedavisi

Kasıklardan bacağa vuran ya da ilk olarak bacakta başlayan ancak kasıklarda da kendini hissettiren bir ağrı söz konusu ise kişinin derhal doktora gitmesi gerekmektedir. Bacak ve kasıklarda bir arada görülen ağrıların sebebinin teşhisi için genel olarak MR, kan testi, ultrason cihazıyla kontrol ve kalça filmi gibi işlemler gerekebilmektedir. Duruma göre bu işlemler hastadan istenir.

Kasıktan başlayarak bacağa doğru yayılan ve bacak hareketinin kısıtlanmasına neden olan bir ağrı, günlük yaşamın sürdürülmesine olumsuz etki ederken, kişinin duruşunu ve iskelet yapısını da bozacak potansiyele sahiptir. Bu yüzden bacak ve kasık ağrılarının ilk ortaya çıktığı andan itibaren doktor tarafından takip edilmesi çok önemlidir.

Tedaviye başladıktan sonra tanı koyma işlemi ve ardından da bireye uygun bir tedavi uygulamasına geçilir. Tedavi sırasında, kişinin hissettiği ağrının şiddetini azaltması mümkündür. Bunun için ayakta çok uzun süre kalmamak çok önemlidir. Bunun yanı sıra bacaklara ve kasığa baskı uygulamaktan kaçınmak, mümkünse istirahatı yatarak yapmak elzemdir. Bu durumlara dikkat edildiğinde, uygulanan tedavi de daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git