Karnın Alt Bölümünde Şiddetli Kasılma

Karnın Alt Bölümünde Şiddetli Kasılma
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 883 kez okundu.

Karın bölgesi ağrı ve kasılmaları, ciddi nedenlerle oluşabilen sorunların belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte basit bir hazımsızlık da bu duruma yol açabilmektedir. Bu nedenle durum ciddiye alınmalı ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Karnın Alt Bölümünde Şiddetli Kasılma Nedenleri Nelerdir?

  • Bir sebeple karın bölgesinde şiddetli bir darbe alınması, aniden karın bölgesinin bir yere çarpılması gibi travma durumlarında, karın kasları istemsiz şekilde kasılabilir. Çok şiddetli kramp oluşumu gözlemlenebilir. Sert darbe alan kişilerin mutlaka hasar tespiti için ve muayene olmak üzere doktora gitmesi gerekir.
  • Karın alt bölümünde kasılma kadınlarda regl dönemlerinden birkaç gün önce her ay yaşanabilmektedir. Aynı şekilde ilk regl gününde şiddetli kasılma ve ağrı şikayeti ortaya çıkabilir. Hasta bu ilk günü yatakta geçirmek durumunda kalabilir. Regl dönemlerinde kasılmalar çok şiddetli ise miyom ve kistlerden şüphelenmek ve muayene olmak gerekir.
  • Mide ile ilgili rahatsızlıklar da karın alt bölgesinde şiddetli kasılmalara yol açabilmektedir. Gastrit ve ülserde bu durum özellikle gözlemlenebilmektedir. Kasılmalar gittikçe artarak sert kramplar haline gelebilir. Bu nedenle gerekirse doktora gidilip ilaç tedavisine başvurulmalı, aynı zamanda da beslenme düzenine son derece dikkat edilmelidir.
  • Kadınlarda alt karında kasılma nedenleri arasında gebelik de yaygın olarak ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle bebeğin rahimde hareket etmeye başlamasıyla birlikte karın alt bölgesinde kasılmalar artabilir ve şiddetlenebilir. İlk iki ayda kasılma söz konusu ise ve bu kasılmalar çok şiddetli ise kadının mutlaka doktora görünmesi gerekir, bu dönemdeki kasılmalar düşük riski taşır. Gebeliğin son ayındaki kasılmalar ise doğumun başladığının habercisi olabilir.
  • Bazı hastalıklar da karında kasılma sebebidir. Özellikle iç organlar ile ilgili rahatsızlıklarda karın alt bölgesinde kasılma ve kramplar gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda idrar yollarında iltihaplanma da bu duruma sebeptir. Yine cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda, rahim içinde oluşan kötü huylu kistlerde ve dış gebelik durumunda kasılmalar bir hayli şiddetli olabilmektedir.

Karnın Alt Bölümünde Şiddetli Kasılma Tedavisi

Tedavi aşamasında kasılmaların nedeni kadar, devam etme süresi de büyük önem taşımaktadır. Eğer ağrı bir anda başlamış ve çok şiddetli bir hal almışsa, apandisit ortaya çıkmış olabilir ve bu durumda acilen duruma müdahale edilmesi gerekir. Kasılmaların uzun süre boyunca devam etmesi halinde, iç organlarla ilgili bir sorun ya da yine organlarda iltihaplanma söz konusu olabilir.

Eğer durum tümör gibi ciddi bir nedenle meydana geliyor ise yine acil müdahale gerekir. Bu durumda ilk olarak biyopsi uygulaması yapılmalıdır. Problem yalnızca idrar yollarında iltihaplanma ya da adet sancısı gibi bir nedenden kaynaklı ise geniş etkiye sahip olan ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotik türü ilaçlar doktor tarafından hastaya verilir. Tedavide bu ilaçların düzenli bir biçimde kullanılması çok önemlidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git