Karnımda Zonklama Oluyor

Karnımda Zonklama Oluyor
11 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.264 kez okundu.

Karında zonklama biçiminde ağrı, kişinin hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına ya da nefes alıp vermede zorlanmasına neden olabilir. Zonklama türü ağrılar, genel olarak bir anda açığa çıkar ve ciddi derecede hastaya rahatsızlık verebilecek güçte olur. Kişinin karnında zonklama durumu yalnızca bir defa ortaya çıkmış ise korkacak bir şey yoktur. Ancak birden fazla defa ve kısa aralıklarla ortaya çıkan karın zonklamasının, mutlaka hangi nedenle gerçekleştiğinin bulunması gerekir.

Karında Zonklama Nedenleri Nelerdir?

Zonklama türündeki ağrılar, karnın tek bir bölgesinde de, tamamında da ortaya çıkabilmektedir.

  • Sağ üst karında oluşan zonklamalar, karaciğeri safra kesesi gibi iç organlardaki hastalıkların habercisi olabilir. Sol üst karında ise genel olarak pankreas, dalak ya da damar sorunları dolayısıyla zonklayan ağrı ortaya çıkmaktadır.
  • Mide, on iki parmak bağırsağı ve yemek borusu, ülseri reflü ve gastrit gibi mide hastalıkları, karında zonklayıcı ağrılara yol açabilirler. Bağırsaklarda iltihaplanma, dış gebelik veya apandisit ise sol alt karında bu tür ağrılara neden olabilmektedir.
  • Kasıklarda zonklama durumu söz konusu ise, bu durum kadın hastalıkları ile ilgili de olabilir. Daha çok regl dönemlerinde kadınlarda karında zonklama durumu görülebilmektedir. Adet dönemi haricindeki zamanlarda meydana gelen kronikleşen karın zonklaması ise büyük olasılıkla rahim veya yumurtalıklarda ortaya çıkan bir sorunun habercisidir.
  • Kişinin, vücuduna ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alacak biçimde beslenmemesi, demir eksikliği ya da kan değerlerinin düşmesi gibi nedenlerle, karında aniden zonklamalar meydana gelebilir. Bu durumda gerçekleşen zonklamalar, kalp çarpıntısı eşliğinde ortaya çıkabilir. Vücudun diğer bölgelerinde de benzer zonklamalar söz konusu olabilir.

Karında Zonklama Tedavisi

Karında zonklama şikayeti beslenme sorunları nedeniyle oluşmuş ise ciddi bir tedavi süreci gerekmeksizin, yalnızca beslenme düzeninde değişiklikler yapılarak sorun çözülebilir. İç organlarda yaşanan sorunlardan kaynaklanan karın zonklamasındaysa gerekli görüldüğü takdirde doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanabilir. Olası önüne geçilemez durumlara karşı bu zonklamalarda önlem alınması gerekir. Ciddi anlamda risk içeren durumlara aşağıda yer verilmiştir:

  • Sık tekrarlayan, gittikçe şiddeti artış gösteren ağrılar,
  • Dışkıda kan görülmesi,
  • Ağrının nefesi kesecek derecede fazla olması,
  • Ateşin yükselmesi, baygınlık, kusma ve kanama,
  • Karında gerginlik ve şişkinlik,
  • Karında ortaya çıkan ağrının boyun ve omuza doğru ilerlemesi.

Bu belirtiler mutlaka ciddiye alınmalı ve hasta en yakın zamanda muayene olmalıdır. Zonklama nedeninin net olarak tespit edilmesinden sonra tedavi gerekli biçimlerde doktor gözetiminde hemen uygulanmaya başlanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git