Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 626 kez okundu.

Kadife koltukların temizliği, diğer koltuk türlerine göre biraz daha zor olabilmektedir. Özellikle çocuklu ailelerde koltukların daha çabuk kirlenebildiğini düşünürsek, temizliği oldukça vakit almaktadır kadife koltukların. Evet temizlenmesi zor fakat bazen de yanlış yöntemler uygulayarak bu temizliği biz de zorlaştırabiliyoruz. Zamanınızı boşa harcamamanız adına, denediğimiz emin olduğumuz birkaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Kadife Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Kadife koltuk temizlerken öncelikle üzerindeki tozu elektrik süpürgesi ile iyice bir temizlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise aşağıdaki adımlardan birini uygulayabilirsiniz.

1-)Kabartma Tozu Ve Limon Suyu

Kabartma tozu, ilk kez duyanları biraz şaşırtabilir fakat temizlikte sıklıkla tercih edilen bir üründür. Öncelikle Limon suyu ile kabartma tozunu bir kap içerisinde iyice karıştırmalısınız. Karıştırdığınız bu karışımda temizliğine emin olduğunuz yumuşak bir bezi ıslatıp ovalayarak koltuklarınızı silebilirsiniz.

2-)Karbonatlı Su

Yine temiz ve yumuşak bir bezi, bir kabın içerisine karıştırmış olduğunuz ılık su ve karbonat karışımının içinde ıslatmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra koltuğunuzu sert olmayan hareketlerle silebilirsiniz.

3-)Beyaz Sirkeli Su

Koltuklarınızın kadife olduğundan dolayı bu karışımı hazırlarken sirkeyi bol koymaktan kaçınmalısınız. Yine hazırlamış olduğunuz karışımın içinde ıslatmış olduğunuz yumuşak ve temiz bir bez ile koltuklarınızı fazla bastırmadan, nazik hareketler ile silebilirsiniz. Bu koltuğunuzu temizleyeceği gibi aynı zamanda parlamasına da sebep olacaktır.

4-)Bulaşık Deterjanı ve Su

Burada ise hazırlamış olduğunuz bulaşık deterjanlı suyu iyice karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımdan oluşan köpüğü, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla alıp koltuğunuza dağıtın. Bu köpük emildikten sonra karışımın içinde nemlendirmiş olduğunuz beziniz ile, sert hareketlerden kaçınarak koltuğunuzu silebilirsiniz. Fakat en nihayetinde bir deterjan olduğu için kimyasal oranın zarar vermemesi adına adımlarınız dikkatli ve yavaş olmalıdır.

Kadife Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Koltuğunuzu düzenli aralıklarla temizlemeye özen göstermelisiniz. Leke çıkarma işlemi bu tür koltuklarda zorlaşabileceği için, üzerinde leke, kir barındırmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Koltuğunuzu sildiğiniz bezin de yumuşak olmasına özen göstermelisiniz.
  • Koltuklarınızı temizlerken kullandığınız temizlik malzemelerinin kimyasal olmamasına yine dikkat etmelisiniz. Kadife kumaşı çabuk yıpranabilecek bir kumaş türü olduğundan kimyasal malzemeler kumaşın rengine ve yapısına zarar verebilir, koltuğunuzun bölgesel olarak yıpranmasına sebep olabilmektedir.
  • Koltuğunuzun temizliğinde mümkün olduğunca doğal temizleyiciler tercih etmelisiniz. Hem koltuğunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır, hem de sağlıklıdır.
  • Lekelere mümkün olduğunca erken müdahale etmelisiniz. Kadife koltuklarda lekeler kuruduktan sonra çıkarması daha zor olabilmektedir. Hatta kimi zaman lekenin çeşidine göre kalıntısı kalabilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git