İki Antibiyotik Bir Arada Kullanılabilir mi?

İki Antibiyotik Bir Arada Kullanılabilir mi?
22 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.021 kez okundu.

Normal şartlarda aynı anda birden fazla ilaç alınması, iki ilacın etkisinde de kırılmaya yol açabilir. Gerçekten yararı olabilecek bir ilacın bu yararı, ikinci bir ilacın aynı zaman dilimi içerisinde alınması ile ortadan kalkabilir. Buna ilaç etkileşimi adı verilmektedir. Bu gibi bir durumun yaşanmaması için kişinin birden fazla ilaç kullanımında doktor tavsiyesi ile hareket etmesi gerekmektedir.

Hangi Durumlarda İki Antibiyotik Kullanılır?

Bazı hastalıklarda, aynı anda doktor tarafından iki antibiyotik kullanılması istenebilir. Bu durum, özellikle;

  • Ciddi şekilde enfeksiyon barındıran rahatsızlıklarda,
  • Kadınsal rahatsızlıklarda,
  • Pnomöni (zatürre) hastalığının ortaya çıkmasında,
  • Cerrahi operasyonlardan sonraki iyileşme sürecinde,
  • Bakterilerin tek bir ilaca karşı direnç sağlaması halinde,
  • Antibiyotiğin etkisinin artırılması gereken durumlarda,
  • Kullanılan antibiyotik ilaçların olumsuz etkilerinin saf dışı bırakılması için doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Antibiyotik ilaç kullanımında en önemli nokta, ilacın alındığı saat dilimidir. Genel olarak düzenli kullanım için antibiyotiğin 12 saatte bir alınması önerilmektedir. Doktor tarafından farklı bir kullanım önerisi bulunmayan durumlarda mutlaka 12 saat kuralına uyulması gerekir. İlacın daha etkili olması için birden fazla ilaç alınması tehlikelidir.

Aynı zamanda unutulan ilaç alım dönemi için, bir sonraki ilaç alımında kesinlikle birden fazla doz ilaç kullanılmamalıdır. İlacın etkili olabilmesi için kullanım şekline de son derece dikkat edilmelidir. Özellikle tok karnına alınması gereken ilaçlar yemekten yarım saat kadar sonra alınmalı, aç karnına alınması gereken ilaçlar ise yemek öncesinde mutlaka alınmış olmalıdır.

İlaç Kullanım Önerileri

Doktor tarafından verilen ilaçların kullanımı, ilaç üzerinden sağlanmalı, buna mutlaka riayet edilmelidir. Çünkü rastgele ilaç kullanımı bir yarar sağlamayacağı gibi bedensel anlamda ciddi sorunlara da yol açabilir. Antibiyotik kullanımı gerekiyorsa, kişi varsa mevcut kronik rahatsızlıkları ile ilgili doktora mutlaka bilgi vermelidir.

Tekrar belirtmek gerekirse, doktor önerisi olmadan iki antibiyotiğin kullanılması tehlikeli olabilir ya da ilaçların etkileşime girmesi nedeniyle ciddi riskler doğurabilir. Antibiyotik türü ilaçların kullanımı esnasında, besin tüketimi önemlidir. Bununla birlikte kişinin kesinlikle alkol kullanmaması gerekir.

İlaç Etkileşimi Nasıl Önlenir?

İlaçların birbiri ile etkileşime girmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Yeni alınacak ilaçlar mutlaka doktor tarafından önerilmiş olmalıdır. En basit rahatsızlıklarda bile bilinçsiz bir biçimde ilaç alınması ciddi risklere yol açabilir.
  • İlaçların kutusu içinde yer alan prospektüs mutlaka hasta tarafından okunmalı ve ilacın yan etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Olası bir anormallik durumunda mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git