Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır?

Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır?
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.163 kez okundu.

Protein bakımından son derece zengin ve aynı zamanda da oldukça lezzetli bir besin olan haşlanmış yumurta, her sabah tüketilmesi halinde bedensel sağlık da devam ettirilebilmektedir. Haşlanmış yumurtanın saklanması, gerekli şartların sağlanması halinde 7 güne kadar uzatılabilmektedir. Haşlanan ve saklanmak istenen yumurtanın üzerine küçük bir not kağıdı ile haşlanma tarihi yazılarak, bozuk yumurtaya maruz kalma riski en aza indirilmiş olur.

Haşlanmış yumurtanın yedi gün boyunca saklanabileceğini ifade ettik. Ancak bunun için gereken şartlar nelerdir? Raf ömrü nasıl uzatılır? Dilerseniz, bu soruların yanıtlarını hemen verelim.

Haşlanmış Yumurtanın Raf Ömrü

Bilindiği gibi çiğ olarak saklanan yumurtalarda kullanım süresi yaklaşık olarak 2 haftadır. Bu süreden sonra yumurtalar bir anda bozulmaz ancak dikkatli tüketilmesi gerekir. Elbette oda sıcaklığında bırakılan yumurtalar, iki hafta bile dayanamayabilir. İki hafta ya da üç hafta olarak belirtilen süre, buzdolabında muhafaza edilen çiğ yumurtalar için geçerlidir.

Tavuklar ilk yumurtladığında, yumurtaların kabuğunun dış kısmında bir tür doğal koruyucu zar bulunur. Bu sayede yumurtaların raf ömrü de uzar. Ancak günümüzde satışa sunulan yumurtaların temizlenmesi yasalarla zorunlu kılınmıştır e bu nedenle temizlenen yumurtalarda bu koruyucu zar da kaybolmakta, bu da yumurtaların raf ömrünün kısalmasına yol açmaktadır. Haşlanmış yumurtanın kabuklarında gözenekler oluştuğu için ve bu gözenekler yumurtanın hava ile temas etmesine yol açtığı için en fazla bir hafta buzdolabında saklanabilmektedir.

  • Haşlanmış yumurta, buzdolabında mutlaka ağzı sıkı bir biçimde saklanmalıdır.
  • Haşlanmış yumurta dondurulmamalıdır. Çünkü dondurma işlemi ile hücresel yumurta yapısı yok olacağı için raf ömrü kısalır.
  • Haşlanmış yumurta derhal tüketilmeyecekse, kabuğu da soyulmamalıdır. Kabukları soyulan yumurtanın bozulma süreci daha da kısalacaktır.
  • Haşlanmış yumurta dondurulursa, kıvamı lastik benzeri bir biçim alabilir ve bu da tüketilmesini zorlaştırır.

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurta haşlamanın bilinmesi de yumurtanın muhafazası kadar önemli bir konudur. Yumurta üç farklı şekilde haşlanabilmektedir:

  • Rafadan: Bir kaba yeterli miktarda su konur ve su kaynamaya başladıktan sonra yumurta kabın içerisine yavaşça bırakılır. Su yeniden kaynamaya başladıktan iki dakika sonra ocağın altı kapatılır. Yumurta çıkarılır ve soğuk suya tutulur. Bu şekilde haşlanan yumurtanın sarsı cıvık kıvamlı olacaktır.
  • Kayısı: Yine ocağa bir kap içerisinde bir miktar su konur ve yine su kaynamaya başladıktan sonra yumurta içine yavaş bir biçimde bırakılır. Su kaynamaya başladıktan sonra altı dakika beklenir ve sürenin sonunda yumurta sudan çıkarılır.
  • Katı: Kaynamış suya bırakılan yumurta, bir süre daha kaynayan suda bekletilir. Bu bekleme süresi 12 dakika sürer. Daha sonra yumurta sudan çıkarılır ve bu sayede pişen yumurtada hem sarı hem de beyaz bölüm tamamen pişmiş olur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git