Bilgi Yeriniz

Hamur İşi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

06.07.2018
1.848
Hamur İşi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hamur işi ister tatlılarda ister tuzlularda her yaşa hitap eder. Altın günlerinde, doğum günlerinde her türlü özel günlerde vazgeçilmezler arasında yer alır. Herkes hamur işini sevmesine sever de yapamayabilir. Elinin hamur işine karşı mahareti olsa bile yapmak için her an zamanı olmayabilir. Bu gibi durumları vakit varken fazlasıyla yapılan hamur işlerini dondurucuda saklayarak çözebilmek mümkündür.

Son dakika gelen misafirler için dondurucudan çıkarılan sigara börekleri kurtarıcınız olabilir. Ayrıca ev mantısı da dondurucuda uzun zaman saklanabilmektedir. Pizza da dondurucudan çıktığında aynı lezzeti taşır.

Hamur İşi Dondurucuda Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Bütün bu hamur işlerini derin dondurucuda muhafaza edebilmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan ilki hamur halinde hazırlayıp saklamak diğeri de piştiğinde saklamaktır. İki ayrı yöntemi de ayrı ayrı ele alalım.

1-)Pişirmeden Saklama

İstediğiniz iki yöntemi de saklama yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Fakat sigara böreği, poğaça gibi bazı hamur işi ürünlerini pişirmeden saklamakta fayda vardır. Sigara böreğini, direkt kızartmaya veya haşlamaya hazır şekilde kaplara koyarak dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Aynı şekilde poğaçaları da hamuru olduğu gibi dondurmak yerine, poğaçaların şekillerini vererek ve ardından bir kaba yerleştirerek dondurucuda saklayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta poğaçaların üzerine yumurta sürülmemesi gerektiğidir. Poğaçaları pişirmeden önce, dondurucudan çıkartıp salındıktan sonra üzerine yumurta sürmelisiniz.

2-)Pişirdikten Sonra Saklama

Bazı hamur işlerini de pişirerek dondurucuda muhafaza edilmelidir. Kek, börek ya da kurabiye tarzı hamur işlerini pişirdikten sonra uygun saklama kaplarına yerleştirerek dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece aniden hazırlıksız yakalandığınız anlarda direkt dondurucudan çıkartıp çözündüğünde çay ile beraber ikram edebilirsiniz..

Saklama kaplarını kullanmak, saklama poşetlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü saklama kapları buz oluşumunu engeller.

Eğer misafirlerinizin gelmesine yakın haber aldıysanız da 1 saat öncesine kadar hamur işlerini çıkartmanızda fayda vardır. Misafirleriniz geldiğinde varsa mikro dalgada ya da yoksa fırında 5 dakika kadar ısıtarak aynı tazeliğin korunduğuna şahit olacaksınız.

Dondurulabilir Sigara Böreği Tarifi

En uzun soluklu saklanabilen en güzel pratik tariflerden olan sigara böreğinin tarifini de paylaşalım.

  • Hazır alınan yufkalar önce ortadan ikiye daha sonra tekrar bölünerek dört eş parçaya ayrılır. Yufkaları hazırlıktan sonra iç harcın hazırlanması gerekir. İçine lor, ya da sosis bile ekleyebilirsiniz. Fakat asıl tarifinde lor, tuz ve isteğe bağlı biraz da maydanoz bulunur.
  • Bütün bu malzemeler karıştırılarak bir kabın içerisinde sarılmaya hazır bir şekilde bekletilir. Yufkalar alınıp, içerisine biraz harç eklenip tek tek sarılır. Saklama kabının içerisine sarılan sigara börekleri güzelce dizilir ve streç film ile üzeri kapatılır. Saklama kabının da kapağı kapatıldıktan sonra dondurucuya yerleştirilir.
  • Dondurucudan çıkartıldığında tam çözünmesi için beklenmelidir. Aksi halde kızartırken sorun yaşayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.