Güveç Deterjanla Yıkanır mı?

Güveç Deterjanla Yıkanır mı?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 960 kez okundu.

Güveç, yemeklere güzel bir lezzet verdiği için bazı özel yemeklerin pişirilmesinde diğer yapıdaki tencere ve tavalardan daha çok tercih edilir. Ancak kulanımı da bakımı da diğerlerine göre zordur. Özellikle etli ve sebzeli güveç yemekleri pişirilirken şüphesiz ki toprak güveçler tercih edilmelidir.

Güveç yapısında toprak ve kili barındırır. Yemekler pişirilirken bu yapısı nedeniyle tercih edilme sebebidir. Ancak iş temizliğine geldiğinde güvecin bu toprak yapısı zorlayıcıdır. Güvecin temizliğinde önemli püf noktaları vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus deterjanın güveçle yıkanmaması gerektiğidir.

Güveç Temizliğinde Neden Deterjan Kullanılmamalıdır?

Güveci temizlerken deterjan kullanıldığı takdirde sağlımız için önemli bir tehdit oluşacaktır. Çünkü güveç yapısındaki toprak ve kil yıkanma esnasında deterjanı içine hapseder. Deterjanı içine çekmiş bir güveci durulamak da neredeyse imkansızdır. Durulama işlemini ne kadar uzun süre ve ne kadar bol suyla yaparsanız yapın mutlaka içerlerde bir yerde bir miktar deterjan kalacaktır. Bu da yemek pişirmeye başladığınızda güvecin içinde bulunan yemeğin suyuna ısı yardımıyla da karışmış olacaktır.

Deterjan kimyasal bir maddedir ve kullandığımız diğer yiyecek içecek ürünlerinde de özenle durulanmalı ve temizlenmelidir. Ancak güveç kullanıldığında bu durulama temizleme işlemi risklidir ve güveci deterjandan ne kadar arındırdığımızı maalesef bilemeyiz. Bu yüzden güveç temizlerken deterjan kullanılmamalıdır. Peki o zaman güvecimizi nasıl temizleyeceğiz?

Güveç Nasıl Temizlenir?

  • Güvecimizde yemek pişirme işlemini gerçekleştirdikten sonra mutlaka güveci boşaltmalıyız. Güveç içerisinde yemek saklanmamalıdır. Güveci boşalttıktan sonra yemek kalıntıları kurumadan ılık su ile çalkalamalıyız. Sıcak güveç temizlenmeye başlanmamalıdır. Bu durum güvecin çatlamasına neden olur. Yemek kalıntılarını kurutmadan suyla çalkalamak istediğimizde güvecimiz sıcaksa mutlaka ılık su kullanmalıyız. Eğer soğuk su kullanırsak güvecimiz yine çatlama riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Yemek kalıntısından arındırdığımız güvecimize deterjan kullanmadan bir sünger ya da yumuşak bir fırça uygulayabiliriz. Bu hem deterjan kullanmamıza gerek duymadan yağ ve salça kalıntılarını giderecek hem de güvecin toprak yapısına zarar vermeyen ovalama işlemini gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.
  • Güzelce ovalama işleminden sonra güveç iyice durulanmalıdır. Güveç içerisinde herhangi bir yemek artığı kalırsa daha sonra kuruyacağı için temizliği zor olacaktır. Durulama işleminden sonra güveç, ters çevirilerek kurumaya bırakılmalıdır. Güvecin kuruması çok önemlidir. Tam kurumamış güveç saklanmak üzere dolaba kaldırıldığında küflenir. Çünkü nem bakteri üretimine neden olarak güveç içerisinde küflenmeyi oluşturur.

NOT: Güveç asla bulaşık makinesi içerisinde yıkanmamalıdır. Bulaşık makinesi uzun süre suda ve deterjanla yıkadığı için güvecin toprak yapısına iyice nüfus eder ve durulanması gerçekleştirilemez. Bulaşık makinesi içersinde yoğun deterjana maruz kalan güveç sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca bulaşık makinesinde güvecin çatlama riski de vardır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git