Gülerken Baş Dönmesi

Gülerken Baş Dönmesi
11 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.171 kez okundu.

Ani duygu değişiklikleri fiziksel olarak çeşitli etkiler yaratabilmektedir. Kişinin gülmesi esnasında aniden baş dönmesi yaşaması, hormonsal dengesizlikleri akla getirmektedir. Farklı nedenleri de bulunan bu durum, çok kısa bir süre içinde meydana gelebilmekte, kişi daha sonra normale dönebilmektedir.

Gülerken baş dönmesi bir defa gerçekleşmiş ise altında farklı bir sebep aranmalıdır. Ancak kişinin gülmesi sırasında sıklıkla baş dönmesi sorunu ortaya çıkıyor ise bu durum büyük olasılıkla kronik bir hal almıştır ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık söz konusudur. Bu durumda kişinin en kısa zamanda uzman bir doktora giderek şikayetini dile getirmesi gerekmektedir. Bu aşamada tetkiklerin yapılması için zaman kaybedilmemelidir.

Gülerken Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Gülme eğer çok şiddetli ve uzun süreli olarak devam ederse, nefes durumu düzensiz bir hal alabilir. Özellikle kahkahalarla gülmek, nefesin alınmasına engel olduğu için kısa bir süre için de olsa nefes alıp vermede dengesizlikler ortaya çıkar. Bunun sonucunda vücudun oksijensiz kalması ile birlikte gözler kararabilir ve baş dönmesi hissedilebilir. Bu durum çok uzun bir süre devam etmez. Nefes alış verişi düzene bindikten sonra genel olarak baş dönmesi de ortadan kaybolur.
  • Hormonsal denge, oldukça hassastır. Herhangi bir duygusal değişimde dahi aniden değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin çok fazla gülmesi, mutluluk hormonu olan serotoninin fazlaca salgılanmasına neden olur. Serotonin hormonuna ise dopamin hormonu eşlik eder. Bu ani hormonsal yükselme, hormonlarda bir düzensizlik oluşmasına yol açar. Vücut aniden değişen hormonlara adapte olmakta zorlandığı için de baş dönmesi, göz kararması ve baş ağrısı bir anda ortaya çıkabilir.

Hormonların sürekli olarak yüksek seviyede bulunması, kişide bir rahatsızlık ya da hastalık olduğunun göstergesidir. Hormonların aşırı yüksek olması, fiziksel ve ruhsal dengelerde de değişikliklere yol açabilmektedir. Bu nedenle gülerken baş dönmesi şikayetine sahip olan hastalara, detaylı bir hormon testi yaptırılması önerilmektedir.

Gülerken Baş Dönmesi Tedavisi

Gülerken baş dönmesi kişide belli bazı zamanlarda ortaya çıktığında, hormonlardaki dengesizlikler ya da nefes alış verişte düzensizlikler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden, bu şikayetle doktora giden kişilere öncelikle hormon testi yaptırılmalıdır. Daha sonra baş dönmelerinin sıklığı ve gülme dışında da meydana gelip gelmediği gibi konularda hastadan bilgi alınmalıdır.

Baş dönmesi kronik bir hal almış ise, nörolojik ya da kulaklar ile ilgili bir sorun ortaya çıkmış olabilir. Özellikle kulaktan kaynaklı baş dönmeleri, vertigo türündeki rahatsızlıklardır ve ciddi sorunlara yol açabilirler. Nörolojik sorunlar ise genellikle beyinde oluşan tümörlerdir. Bu nedenle baş dönmesinin gülme haricinde de olup olmadığı hasta tarafından dikkatle takip edilmeli ve doktora muhakkak bilgi verilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git