Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması

Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.665 kez okundu.

Gebeliğin oluşması için, kadının yumurtası erkeğin spermi tarafından döllenmelidir. Gebelik öncesinde ise birtakım fiziksel ve psikolojik hazırlıklar, gebelik sürecinin çok daha rahat geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Cinsel ilişki öncesinde erkeğin ilaç kullanmasının bir sorun teşkil edip etmeyeceği ise oldukça merak edilen bir durumdur.

Gebelik Öncesinde Erkek İlaç Kullanırsa

Bazı kişilere göre, erkeğin ilişki öncesinde kullandığı ilaçların fetüse olumsuz etki etmesi muhtemeldir. Ancak bu konuya ilişkin bilimsel klinik bir çalışma henüz yapılmadığı için kesin bir şey söylemek yersizdir. Yine de bazı ilaç türleri yani ağır antibiyotik türü ilaçlar ya da antidepresanlar, bebeğe zarar verme olasılığı taşımaktadır. Kullanılan bu tür ilaçların cinsel ilişki öncesinde alınması, sperm kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Sperm kalitesi ise yumurtanın döllenmesinde büyük öneme sahiptir. Çünkü sperm kalitesi ne kadar yüksek olursa, yumurtaya ulaşma konusunda da o kadar başarı ihtimali yükselecektir.

Sperm Kalitesi Artırılabilir mi?

Gebelik meydana gelmesi için sperm miktarının fazla olması gerekir. Bu durum gebelik olasılığını artıracaktır. Ancak sperm azlığı ya da hareketsizliği sonucunda bazı çiftlerde gebe kalamama sorunu görülebilmektedir.

Kadın hamile kalamıyor ise ya da beklenen zamanda gebelik gerçekleşmemiş ise kadın muayene edilir ancak sperm kalitesi de bu aşamada göz ardı edilmemelidir. Erkekten sperm örnekleri alınarak laboratuarda incelenir ve durumun hangi eşten kaynaklandığı tespit edilir. Sperm azlığı ya da hareketsizliği söz konusu ise bunların artırılması ya da hızlandırılması için tedaviye başlanmalıdır.

Sperm kalitesinin artırılması için bireysel olarak da yapılabilecek uygulamalar vardır. Bunun için yaşam tarzını iyileştirecek bazı noktalara dikkat etmek dahi yeterli olabilmektedir. Sperm kalitesini artırmak için şunlar önerilmektedir:

  • Sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanımından kesin olarak kaçınmak, en önemli etmendir. Sigara, düzenli tüketildiğinde vücuda zehir ve çeşitli zararlı maddelerin geçişi sağlanır. Sigara bırakıldıktan üç ay sonra sperm kalitesinin artış gösterdiği bilinmektedir.
  • Spermlerin kaliteli olmasında pantolon kullanımı da çok önemlidir. Spermlerin üretildiği yer olan testisler rahat ve geniş bir şekilde kalabilmeli, çok fazla ısınmamalıdır.
  • Kilo kontrolünün sağlanması da sperm hareketlenmesinde oldukça önemlidir.
  • Egzersiz faaliyetlerinin yapılması ve sporun bir yaşam tarzı haline getirilmesi de sperm kalitesini artırmaktadır. Aynı zamanda fiziksel ve ruhsal olarak da rahatlama sağlanması, spermlerde hareketliliğin artışında etkilidir. Ancak spor yaparken kullanılan ürünlerden kaçınılmalı, herhangi bir ilaç ya da toz ürün kullanımından uzak durulmalıdır.
  • Spermlerin kalitesi üzerinde, radyasyon da olumsuz etkiye sahiptir. Elektromanyetik dalgalanmalar bilgisayar ya da cep telefonları kullanımı ile yayılmakta, bu da spermlerin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git