Fritözde Tavuk Nasıl Kızartılır?

Fritözde Tavuk Nasıl Kızartılır?
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 920 kez okundu.

Son zamanlarda spor yapmanın popülerliği oldukça artmıştır. Spor yapan herkes protein tüketimine, spor yapmayanlara göre daha çok dikkat eder. Yaptıkları sporun derecesine göre tüketmeleri gereken protein miktarı da farklılık gösterir.

Protein denilince akla süt ve süt ürünleri dışında et gelir. Kırmızı etin maliyeti her kesime hitap etmediğinden devreye beyaz et, yani tavuk girer. Hindi eti de bunlardan biridir. Tavuğun maliyeti düşük olduğu için genelde öğrenci evlerinde çok pişirilir.

Tavuk etinin farklı parçaları sayesinde yapılan yemeklerde çeşitlilik gösterir. Sebze yemeklerinizi tatlandırabilir, daha sağlıklı bir yöntem ile tüketmek istiyorsanız haşlayabilir veya ızgara yaparak tüketebilirsiniz. Bütün bu seçenekler dışında en lezzetli olanı ise tabii ki kızartılmış olanıdır. Tüm sağlıklı beslenilen günlerin yanı sıra, ufak bir kaçamak için tavuğun nasıl kızartıldığını inceleyeceğiz. Üstelik fritözde…

Fritözde Tavuk Kızartma Aşamaları Nelerdir?

1.Aşama

Öncelikle tavuğun hangi bölüm/bölümlerini kızartmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer elinizde bütün bir tavuk varsa; but, göğüs gibi parçalarına ayırmalısınız. Tadı lezzetli bir tavuktan ziyade daha da lezzetli bir tavuk yemeyi tercih ediyorsanız, kızartacağınız tavukları önce biraz haşlamalısınız. Böylece daha lezzetli bir tavuk elde edersiniz.

Fakat tavuk parçalarınız zaten büyükse direkt kızartarak pişirmek kolay olmayacaktır. Bu nedenle büyük parçaları mutlaka haşlamalısınız ki, çiğ kalmasın. Kemikli tavuk parçalarınız için haşlama işlemine gerek yoktur. Bunları hazırladığınız soslara batırıp, kızartmanız istediğiniz lezzeti katacaktır.

2.Aşama

Evinizde bulunan herhangi bir yağ ile fritözde kızartma yapamazsınız. Sıvı yağ seçimine özen göstermelisiniz. Zira bazı sıvı yağların yanma derecesi oldukça küçüktür. Yanma derecesi düşük olan yağlar tavuğunuzun tadını da değiştirecektir. Zeytinyağ da kesinlikle kullanılmamalıdır. Kızartma işlemi için en uygun yağ, ayçiçek yağıdır.

3. Aşama

Ayçiçek yağını, tavuk miktarına göre fritöze ilave edin. Tavuklar içerisinde oluncaya kadar yağ eklemelisiniz. Çok fazla yağ ilave ederseniz, yağın taşmasına ve sıçramalara neden olacaktır. Bu nedenle miktarı iyi ayarlamalısınız. Yeterli yağı ilave ettikten sonra yağın ısınması için bekleyin. Bu sırada tavukları da haşlayabilirsiniz.

Yağın iyice ısındığına emin olduktan sonra, artık fritöz de kızartma işlemi için hazırdır. Haşlanan tavukları süzerek fritöze aktarabilirsiniz. Tavukları fritöze koyduktan sonra sıcaklığı kısmalısınız. Eğer dışı çok hızlı kızarırsa, içi pişmeyebilir. Sıcaklığı ayarladıktan pişme süresi 20 veya 25 dakikada tavuğa ve fritöze bağlı olarak değişir. Sık sık çatal ile kontrol ederek, tavuğunuzu istediğiniz kıvama gelinceye kadar kızartabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git