Fırın Camının İçi Nasıl Temizlenir?

Fırın Camının İçi Nasıl Temizlenir?
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.108 kez okundu.

Temizlik, birçok insan için nefes almak kadar önemli olabilecek bir husustur. Ev temizliği ise başlı başına takıntılı ve süreklilik gerektiren bir konu. Kirlenmek, kimsenin istemeyeceği bir şeyken; oturduğumuz yerin dağınık ve pis olması kimi zaman bizim de kendimizi kirli hissetmemize sebep olabilmektedir. Bunun mutfaktaki yansıması da bu şekildedir. Örneğin, yemek yapma yarışmalarında ve programlarında adaylar yemeği yemeden önce veya yemek esnasında yarışmacının mutfağına bir göz atarlar. Yemeğin nasıl bir mutfaktan çıktığını merak ederler. Hanımların da en titiz olduğu noktalardan biridir dolayısıyla mutfağın temizliği.

Aşçılar, ev hanımları mutfağı her gün her dakika kullandıkları için mutfak evin en kolay dağılabilen bölümüdür. Sadece biriken birkaç bulaşık bile dağınık görüntüyü sağlamaya yeterli olabilir. Gelelim mutfaktaki en meşakkatli ve geciktirilen temizleme işlemlerine. Bunlardan biri kesinlikle fırın yüzeyi ve fırın camı temizliğidir. Cam ürünler kolaylıkla kir, toz toplayabilen ve leke gösteren ürünlerdir. Fırın camının da yağ lekelerinden, yemek artıklarından geçilmez bir hale girmesi zaman almaz. Mutfağınız ne kadar temiz olursa olsun, fırının kirliliği ilgilileri tarafından dikkat çekecektir. Kimi zaman mutfağınız, küçük oturma odanız oluverir. Böyle olmasa bile siz o fırının içinde yemek yapmak ister misiniz? İstemezsiniz. Dolayısıyla, fırın temizliği çok önemlidir ve hassas bir noktadır.

Fırın temizliği niçin insanlara zor gelir? Yağlı malzemelerin temizliği kimseye mutluluk vermez çünkü yıkama süresi boyunca size de bulaşan o yağ hissi ellerinizden gitmez gibi gelir. Fırın temizleyici malzemeleriniz hayatınızın mutfakta geçen kısmını oldukça kolaylaştırabilir olmalıdır bu sebeple. Çünkü örneğin fırın camları, kirlendiğinde temizlenmezse ve bu temizlenme süresi uzarsa, giderek daha zor temizlenir bir hal alacaktır. Ve fırının içi görünmese de camın kirliliği her zaman görünürdedir.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? Fırın Camı Nasıl Daha Kolay Temizlenebilir?

Yağ ve kir sökücü spreylerle temizliğinize başlayabilirsiniz fakat inatçı lekelerde her zaman yağ sökücü spreyler işe yaramayacaktır ve lekeleri ayriyeten bulaşık teliyle çıkarmanız gerekebilir. Özellikle fırın camında oluşan kalın yağ tabakaları ve yanıklar için bu geçerli. Fırın camı temizliği için evde yapabileceğiniz, az maliyetli doğal bir karışım kullanabilirsiniz:

  • Karbonat ve su: Karbonat ve su karıştırılarak, macun haline getirilir. Bu macunu oldukça kalın bir tabaka halinde fırının camına sürüp bekletmeniz gerekir. Sünger yardımı ile sürebilirsiniz. Bölgenin yumuşadığını gördükten sonra da mikrofiber veya ıslak bir bez ile güzelce temizlemeniz gerekir. Fırın camı çok kirli ise, bekletme süresini de uzatmanız gerekir. Islak bezle duruladıktan sonra camı mutlaka temiz bir havluyla da silmeniz gerekir. Karbonat, diş, kıyafet vb. temizliklerde de oldukça beyazlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Fırınınızın camını fırından sorun yaşamadan sökebilirseniz, kökten çözüme ulaşırsınız. Cam, fırından ayrıldığı takdirde normal cam temizleyicilerle temizlenebilir.
  • Arap sabunu, karbonat ve su: Bu üçünün karışımı, karbonat ve su macunu gibi fırın camına uygulandığı takdirde, camınız tertemiz olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git