Evde Kalorifer Peteği Tozu Nasıl Temizlenir?

Evde Kalorifer Peteği Tozu Nasıl Temizlenir?
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 894 kez okundu.

Kalorifer peteğini temizlemek meşakkatli bir işlem gibi dursa da aslında kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Çok fazla girintili çıkıntılı ve küçük odacıkları olmasından dolayı petekler çoğu zaman tam manasıyla temizlenememektedir. Fakat kullanacağınız aparatlar ve bahsedeceğimiz yöntemler ile ulaşması zor olan yerleri de rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Evde Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

  • Peteği temizlerken öncelikle etrafını temizlemek çok önemlidir. Süpürge makinesinin ucundaki fırçayı çıkararak, kalan boru ile etrafındaki kir ve tozu çekmelisiniz.
  • Silmeye başlamadan önce tozunu almanız temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Dış kısmının iyice bir tozunu aldıktan sonra peteğin üst kısmındaki kapağı yanlarından dikkatli bir şekilde çıkararak uzun ve kılları olan fırça gibi gözüken petek temizleyici kullanarak peteğin odalarındaki tozları kabaca temizleyebilirsiniz.
  • Dışını cif kullanarak silebileceğiniz gibi iç kısmını sirkeli su hazırlayarak da silebilirsiniz. Temiz ve sirkeli su da nemlendirilmiş olan bezi biraz önce bahsettiğimiz fırçaya ya da ince oklavaya sararak bu araları iyice silebilirsiniz.

Kalorifer Peteği Silerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Peteklerin iç ve dış yüzeylerinin ıslak bırakıldığında paslanma ihtimalleri vardır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak peteği nemli bez ile sildikten sonra muhakkak kurulamalısınız.
  • Kalorifer peteklerini temizlerken içindeki kirli su akabilmektedir. Bu kirli su, peteğin çevresini kirletebilir. Bu yüzden peteği temizlerken altına eski bir havlu sermeniz suyun akma durumunda da ilerlemesini engelleyecektir. Aynı şekilde o bölgede halı varsa halıyı kaldırmanız da kirlenme ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Sararmış Olan Petek Nasıl Temizlenir?

Sararmış olan petekleri silerken aslında birkaç alternatif vardır kullanılabilecek. Bu alternatiflerden bahsedecek olursak;

1-)Çamaşır Suyu Kullanabilirsiniz

Çamaşır suyu kolay bir şekilde kullanabileceğiniz en etkili yollardan biridir. Özellikle yeni oluşmuş olan sararmalarda oldukça etkilidir. Bu uygulamada hazırlamış olduğunuz çamaşır suyu ve su karışımını kullanarak sararmış olan bölgeyi temiz bir bez ile silmeniz ve sonrasında ise kurulamanız yeterli olacaktır.

2-)Sirke ile Silebilirsiniz

Sirke de evlerde sıkça kullanılan doğal bir temizleyicidir. Temiz bir bezi sirke ile nemlendirin ve peteğinizin sararan bölgelerini ovalayarak silin. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra kurutabilirsiniz. Böylece sararan kısımları büyük oranda eski rengine getirebilirsiniz.

3-)Karbonatlı Su Kullanabilirsiniz

Karbonat da yemeklerde kullanılmasının dışında doğal bir temizleyici ve aynı zamanda beyazlatıcıdır. Burada öncelikle karbonat ile suyu karıştırmalısınız. Bu karışım ile temiz bir bez yardımıyla sararan bölgeyi silebilirsiniz. Aynı şekilde nemlendirmiş olduğunuz bezin üzerine karbonat dökerek de saran bölgeyi ovarak temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git