Ekşi Salça Nasıl Tatlandırılır?

Ekşi Salça Nasıl Tatlandırılır?
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 2.390 kez okundu.

Kışlık için favori hazırlıklardan biridir salça yapımı. Domatesler ve biberler ince eleyip sık dokularak seçilir. Kaynatılmasından, temizlenmesine kadar yapım süreci oldukça zahmetlidir. Hele ki kalabalık bir aileye sahipseniz, uzun bir süre kasalarla haşır neşir olursunuz. Bir süre haşlanmış domates, közlenmiş biber görmek istemezsiniz…

Bin bir türlü zahmete girip hazırladığınız bu salçaların kavanozları açıp hemen tüketememişseniz, maalesef tadında bozulmalar başlar. Onca emekle hazırladığınız salçayı hemen çöpe götürmeyi kimse istemez. Peki, bu salçaları değerlendirmek nasıl mümkün olur?
Eğer salçanızın tadında henüz çok değişiklik yok ise tekrar kaynatmanız ve kaya tuzu eklemeniz salçayı kurtaracaktır.

Salçanız Biberden mi Yapılmış? Yoksa Domatesten mi Yapılmış?

Domates salçanız ekşimiş ise:

Biraz havuç rendeleyerek domates salçanıza ilave ediniz. İsterseniz havucu biraz kavurabilirsiniz. Havuçları rendeleyip biraz haşlayarak da ilave edebilirsiniz.

Biber salçanız ekşimiş ise:

Tadı acılaşmaya başlamış biber salçanıza domates salçası ekleyerek, daha tatlı hale getirebilirsiniz. Acılaşmaya başlamış salçaya tatlı salça ekleyerek tadını dengeleyebilirsiniz.

Ayrıca çok tuzlu olan salçalarınıza, patates ilave ederek fazla tuzun alınmasını sağlayabilirsiniz.

Ekşimiş Salça Nasıl Değerlendirilir?

Salçaların tatlarını istediğiniz kıvama getirdikten sonra pizza yapımında kullanabilirsiniz. İçerisine ceviz veya fındık, kimyon, sarımsak, zeytinyağı ilave ederek kahvaltı sosu hazırlayabilirsiniz. Yemekleri hazırlama sürecindeki salçanızı, kurtardığınız bu salça ile değiştirebilirsiniz.

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

  • Pazardan veya marketten salçalık domates aldıktan sonra bu domateslerin hepsi teker teker yıkanır. Aldığınız kilonun yaklaşık yarısı kadar salça edeceksiniz. Kiloyu ona göre ayarlayabilirsiniz.
  • Yıkanan domatesleri haşlayabileceğiniz tencerelere koyun. Kabukları yumuşayana kadar haşladıktan sonra domatesleri soğumaya bırakın. Eğer ben dayanırım diyorsanız, biraz beklettikten sonra domateslerin kabuklarını soymaya başlayabilirsiniz.
  • Domatesleri soyduktan sonra birkaç parçaya kesip mutfak robotundan geçiriniz. Eğer mutfak robotunuz yok ise domateslerin kabuklarını soymadan da domatesleri geçirebilirsiniz. Bunun için süzgeç veya kevgir kullanmanız gerekecektir.
  • Domatesleri geçirip hazır hale getirdiğinizde, kısık ateşte püre kıvamına gelene kadar sürekli karıştırmalısınız. Salça yapımının en önemli noktalarından biri sürekli karıştırılmasıdır, dibinin tutmaması çok önemlidir.
  • Salça koyulaştıktan sonra belirli oranda tuz ve yağ ilave ediniz.
  • Bunları da ayarladıktan sonra salçanın soğumasını bekleyiniz. Salçayı cam kavanozlara aktarıp, kapaklarını hava almayacak şekilde kapatınız. Salçaları aktarırken üzerine biraz zeytinyağı ilave etmek bozulmasını önler. İsteğe bağlı zeytinyağı da ilave edebilirsiniz.
  • Cam kavanozları tüm işlemlerin ardından, serin ve güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza ediniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git